Çerkezoğlu: 15-16 Haziran ruhuna ihtiyacımız var

İSTANBUL / ADANA - 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’inci yıl dönümü dolayısıyla yapılan eylemde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatının ortadan kaldırıldığı, demokratik mekanizmaların askıya alındığı ve bir kişinin ağzından çıkan sözün kanun sayıldığı bu dönemde 15-16 Haziran ruhuna ihtiyaç olduğunu söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47'nci yıldönümü dolayısıyla Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda "15-16 Haziran'ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” sloganıyla bir araya geldi. Açıklamaya, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK’e üye emekçiler, CHP eski Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Kıdemi değil taşeronu kaldır”, “Kıdem hakkımız söke söke alırız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Birçok merkezde bugün düzenlenecek açıklamalar için hazırlanan ortak metin DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi tarafından okundu. 47 yıldır işçilerin örgütlenme ve mücadelesine hizmet eden 15-16 Haziran direnişini selamladıklarını ve mücadele tarihini sahiplendiklerini belirten Çiftçi, “15 Temmuz 2016’daki karanlık darbenin ardından ilan edilen OHAL ve OHAL’e dayanılarak çıkarılan KHK’ler işçi sınıfının sendikal haklarına, tarihsel kazanımlarına ve iş güvencesine yönelmiştir” dedi.

'AKP İKTİDARI OYALIYOR'

Türkiye’de işçilerin greve çıkmasının yasak olduğunu da aktaran Çiftçi, grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişinin güçleneceğini dile getirdi. Grev yasaklarına karşı yapılacak olanın 15-16 Haziran ışığında direnmek olduğunu vurgulayan Çiftçi, taşeronu kaldırmayı seçim vaadi yapan iktidarın “çözüm arıyoruz”, “çalışmalar sürüyor” gibi politikalarının oyalamaya dönük olduğunu aktardı. Çiftçi, kadro hakkı başta olmak üzere tüm hakları için 15-16 Haziran’ın yol gösterici olduğunu kaydetti.

‘15-16 HAZİRAN’IN RUHUNA İHTİYACIMIZ VAR’

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinden üç ders çıkarılması gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi: “Militan ve fiili meşru mücadele, birlik ve dayanışmadır. DİSK'i yok etmeye çalışanlara karşı şalterleri indirip mücadele etmek oldu. Fiili meşru militan her türlü engele rağmen mücadele etmektir. DİSK'i hedefine alan saldırıya karşı sendikalı sendikasız işçilerin birlik içinde olduğu bir direniştir. Tüm toplumsal kesimlerin dayanışmasıyla kazanılmış ve yürütülmüştür. Kıdemi ortamdan kaldırılmak istendiği bir dönemde demokratik mekanizmaların askıya alındığı bir kişinin ağzından çıkan sözün kanun sayıldığı dönemde 15-16 Haziran ruhuna ihtiyacımız var. Adalet ve Demokrasi olmadan emeğin hakları olmaz.”
Açıklama sloganlarla son buldu.

'TAZMİNATI DEĞİL TAŞERONLUĞU KALDIRIN'

DİSK Çukurova Temsilciliği de, 15-16 Haziran direnişinin yıldönümü dolayısıyla "Kıdem Tazminatına Sahip Çıkıyoruz" şiarıyla Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, KESK, TMMOB, Halkevleri ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı yapan DİSK Çukurova Temsilciliği H. Yaşar Gündoğdu, “Devletin fermanı üyelerimizi aileleri ile birlikte yoksul ve yoksun bırakmıştır.15-16 Haziran'ın ışığında hukuksuzluğa karşı direnmenin hak olduğunun da altını çiziyoruz. Devletin fermanları ile değil eşitlikçi, özgürlükçü, laik, demokratik, sosyal bir Anayasa'nın güvencesi altında yaşamak ve çalışmak istiyoruz" dedi.

Hükümeti tazminatı değil taşeronluğu kaldırmaya çağıran Gündoğdu, "15-16 Haziran'ın 47 yıl öncesinden yaydığı ışıkla Türkiye işçi sınıfını birlik ve dayanışma içinde mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.