51 gündür eylemde: İşimi geri istiyorum

TEKİRDAĞ - Bony Çorap Tekstil Fabrikası işçisi Hakan Gürses, 51’inci gününde eylemini devam ettiriyor. Ekonomik olarak yaşadığı zorluklara rağmen vazgeçmeyeceğini söyleyen Gürses, tek talebi özlük hakları ve işe geri alınmak.

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Bony Çorap Tekstil Fabrikası'nda işten çıkarılan Hakan Gürses mahkeme tarafından fabrikaya 100 metre yaklaşmama cezası almasına rağmen eylemini şehir merkezinde ve büyük mağazalar önünde sürdürmekte kararlı. 26 Nisan’da çıkarıldığı işinden hemen sonra eyleme başlayan ve 51 gündür devam eden Gürses'in tek talebi, sendikal hakları tanınarak işe geri alınması.

İŞVERENİN BASKILARI DEVAM ETTİ

İşten çıkarılmasından sonra eylemini Bony Çorap’ın satıldığı lüks mağazalar önünde sürdürdüğünü ifade eden Gürses, “Büyük markaların da emek hırsızlığında payı var. Ben sadece hakkımı istiyorum. O yüzden eylemlerimi İstanbul’un, Çerkezköy’ün bir çok noktasında sürdürüyorum sürdürmeye de devam edeceğim” dedi. İşverenin, iktidarın yarattığı OHAL koşullarından yararlandığının altını çizen Gürses, OHAL şartlarını tanımadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "OHAL insanları etkilemiyor", "Herkes günlük hayatına devam ediyor" sözlerini hatırlatan Gürses, neden her eylemlerinde gözaltına alındıklarını sordu. İşçi grevlerinin neden yasaklanmak istendiğine bir türlü anlam veremediğini belirten Gürses, Cumhurbaşkanı’ndan "ezilenden yanayız, yoksulun yanındayız" sözlerinin arkasında durmasını talep etti. Gürses, işten çıkarıldıktan sonra 100 metre fabrikaya yaklaşmama yasağı ile eyleminin yasaklandığına dikkat çekerek, fabrika önünde direnişi sürdürmek istediğini kaydetti.

‘TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARILDIM ZORLANIYORUM’

Son dönemde iktidarın tekrar gündeme getirdiği kıdem tazminatını fona devretme tartışmalarına da değinen Gürses, “Ben tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldım. Kıdem tazminatı bir işçinin çelik yeleğidir. O olmadan olmaz. Geçmişteki birçok işçi kıdem tazminatı için bedel ödemiştir. Öyle kolay değil kıdem tazminatını da yedirmeyiz, ne gerekiyorsa onu da yapacağız ve direneceğiz” şeklinde konuştu.

Tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığı için işsizlik maaşı da alamayan Gürses, ekonomik olarak anne ve babasının yardımları ile geçinebildiğini söyledi. Kredi borcunu da ödemekte zorlanan Gürses, evinin elinden alınması tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını anlattı. Gürses, yaşanan tüm ekonomik zorluklara rağmen eylemini farklı yollar ile sürdüreceğini ve tek talebinin ise işe geri dönmek olduğunun altını çizdi.