Gülmen ve Özakça ile dayanışma eylemleri yayılıyor

HABER MERKEZİ – Emek, meslek ve demokrasi güçleri oluşturdukları platformlarla, 100 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için destek eyleminde bulundu. Açlık grevi, basın açıklaması ve toplantılarla birçok kentte dayanışma eylemleri yapıldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işe iade talebiyle başlattıkları açlık grevi 100’üncü gününe girdi. Tutuklu bulunan Gülmen ve Özakça ile dayanışma amacıyla birçok kentte eylem ve etkinlikler yapıldı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Eğitim-Sen Şube binasında bir günlük yaşam nöbeti başlattı. “OHAL, KHK ve İhraçlara hayır, işimizi geri istiyoruz” ve “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” pankartının açıldığı binada nöbet tutan platform üyeleri sabahın erken saatlerinde eylemine başladı. Nöbet eylemi akşam saatlerine kadar süreceği belirtildi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, açlık grevinde olan Özakça ve Gülmen’in eylemlerinin 100’üncü gününe girdiğini hatırlatarak, “Arkadaşlarımız artık ölüm sınırında. Biran önce devlet yetkililerinin arkadaşlarımızın taleplerini karşılamalarını istiyoruz. Gülmen ve Özakça biran önce serbest bırakılıp gerekli sağlık sorunları giderilmeli” dedi. Nöbet eylemi akşam 20.00' a kadar devam edecek.

ANKARA’DA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde Gülmen ve Özakça’ya destek eylemi yapıldı. Ellerinde, "Nuriye ve Semih işe geri alınsın", "Emekçiyiz haklıyız kazanacağız" dövizleriyle Yüksel Caddesine gelenlere polis bir kez daha sert müdahalede bulundu. Nazife Onay, Nazan Bozkurt, açlık grevinin 100’üncü gününe işaret ederek anıta 100 çiçek bırakmadan Yüksel Caddesi'ni terk etmeyeceklerini söyledi. Grubun çiçek bırakma girişimine polis tarafından müdahale edildi. Emekçiler darp edilerek Konur Sokak’a sürüklendi.

'NURİYE VE SEMİH'İN TALEPLERİN BİZİM TALEPLERİMİZDİR'

Saldırıya karşı, ”Nuriye, Semih onurumuzdur", "İşkence etmek şerefsizliktir" sloganları atan emekçiler Konur Sokak'ta kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirdi. Emekçi Nazife Onay, "Saldırılarla İnsan Hakları Anıtına çiçek bırakmamızı engellemeye çalıştılar. Anıt bugün çiçeksiz kalmasın. O çiçekler Nuriye ve Semih'in taleplerini simgeliyor. Onların sesinin bastırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Nuriye ve Semih'in talepleri bizim taleplerimizdir " dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın sağlık durumlarının gün geçtikçe kötüye gittiğini söyleyen Onay, emekçilerin talepleri kabul edilinceye kadar anıtı çiçeksiz bırakmayacaklarını ve Yüksel Caddesi'nde direnmeye devam edeceklerini belirtti.

MERAK ETME ÖLMEZSİN!

Öte yandan Nazan Bozkurt'un kolunun bükülüp alandan uzaklaştırması çevredeki yurttaşların tepkisine neden oldu. Nazan Bozkurt'un “kolumu kırdın” şeklindeki tepkisine polis “merak etme ölmezsin” sözleriyle karşılık verdi.
Eylem alkış ve sloganlarla son bulurken, 19.00'da kurulacak yeryüzü sofrasına herkese katılım çağrısı yapıldı.

ADANA’DA DESTEK AÇIKLAMASI

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu üyeleri de, Atatürk Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mehmet Çelik, ülkede muhalif olan tüm kesimlerin iktidarın baskı ve tehditleri ile karşılaştığını söyledi. Çelik, Gülmen ve Özakça'nın açlık grevlerinin 100’üncü günde olduğunu ve yaşamlarının ciddi anlamda tehdit altında olduğuna değindi. Çelik, “KESK olarak hükümeti yaptığımız çağrımız yeniliyoruz. Gözleriniz var görün. Kulaklarınız var duyun. Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlık biçimde devam edilmelerini istiyoruz” diye belirtti. Açıklama, “Nuriye Özmen ve Semih Özakça yalnız değildir” sloganı ile son buldu.