Çerkezoğlu: 15-16 Haziran DİSK’i kapattırmayanların tarihidir

İSTANBUL – 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’nci yıl dönümünde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Bizim tarihimiz 47 yıl önce DİSK’i kapattırmayanların tarihidir. Kıdem tazminatına saldıranlar ise, yıllar önce DİSK’i kapatmak isteyenlerin tarihinin devamıdırlar” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’nci yıl dönümünde “Kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” diyerek Şişli Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Özelleştirme bahane rant şahane, Kent Yol işçisi satılık değildir”, “ 15-16 Haziran ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir” dövizleri taşınarak “İşçiyiz haklıyız, kazanacağız”, “Kent yol işçisi satılık değildir”, “İş emek yoksa barış da yok” sloganları atıldı. Açıklamaya Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

‘DEVLET BİZİ YOKSUL BIRAKTI’

Saygı duruşu ile başlayan açıklamada basın açıklamasını DİSK Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül okudu. Şengül, işçi sınıfının birlik ve dayanışma içinde mücadelesini zorunlu kılan gelişmelerin kapıda durduğunu belirterek, iktidarın hukuksuz işten çıkarmalarla işçilerin tarihsel sendikal kazanımlarının ortadan kaldırılmasını hedef aldığını söyledi. Çeşitli belediyelerde çalışan DİSK Genel-İş üyesi işçilerinin Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) atıldığını hatırlatan Şengül, “Haklarında bir soruşturma yapılmadan işlerinden edilen bin 500 DİSK'li işçi, şimdi işsizdir ve tüm hakları ellerinden alınmıştır. Bu işçilerin gidecek bir mahkemeleri dahi yoktur! Devletin fermanı üyelerimizi aileleri ile birlikte yoksul ve yoksun bırakmıştır” dedi.

İşçi grevlerinin yasaklanmasına da tepki gösteren Şengül, bu grev yasaklarına karşı işçi sınıfının direnişinin de güçlendiğini ifade ederek, yasaklara karşı 15-16 Haziran'ın ışığında direneceklerini vurguladı. Hükümetin daha önce seçimlerde taşeron işçilerine kadro vereceğinin vaadini hatırlatan Şengül, şimdi ise bu vaadin işçi sınıfının hafızasından silmeye çalıştığı dile getirerek, hükümetin oyalayıcı söylemlerine karşı direnmenin hak olduğunu savundu.

‘ARTIK YETER!’

Hükümete OHAL'in kaldırılmasını ve ülkenin KHK’lerle yönetilmesine son verilmesi çağrısı yapan Şengül, şöyle devam etti: “Tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanması için süre koşulunun kaldırılmasını ve tazminata devlet güvencesi sağlanmasını istiyoruz. İstanbul Şişli'den tekrar uyarıyoruz. Yasal değişikliklerle, ihale oyunlarıyla, işçinin emekçinin alın terini sermayeye yedirmeyeceğimizi muhataplarına buradan bir kez daha hatırlatıyoruz.”

‘HAZİRAN’DAKİ DİRENİŞLER ÜLKENİN GERÇEĞİNİ BELİRLİYOR’

Şengül’den sonra söz alan Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, “Bu topraklarda haziran günleri emeğin insanların ve bu ülkenin gerçek sahiplerinin direnişlerine şahitlik etmiştir. Bundan dört yıl önce Gezi İsyanı, AKP iktidarına 7 Haziran seçimlerinde verilen ders, hepsi Haziran günlerinde yaşandı. Haziran günlerinde yaşanan direnişler ülkenin gerçeğini belirliyor” dedi. 15-16 Haziran’da direnenlerin DİSK’i kapattırmayanların tarihi olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, kıdem tazminatına saldıranların ise yıllar önce DİSK’i kapatmak isteyenlerin tarihinin devamı olduğunun belirtti.