İşçiler iş bıraktı: Kıdemi değil taşeronu kaldır

İZMİR - Kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı tüm Türkiye’de eyleme geçen DİSK’e bağlı sendikalar İzmir’de “Kıdemi değil taşeronu kaldır” sloganıyla iş bıraktı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, kıdem tazminatının fona devredilmesini protesto etmek için İzmir'de yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. İşlerinden çıkan emekçiler, Konak Pier önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Binlerce işçinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de yürüyüşe destek verdi.

Yürüyüş boyunca "Kıdemi değil taşeronu kaldır", "Kıdem tazminatıma dokunma yanarsın" ve "İşten atmalar hukuki değil siyasidir teslim olmayacağız" yazılı pankartlar taşındı. "Genel grev genel direniş", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarının atıldığı yürüyüşte, işçiler kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesine karşı mücadele edeceklerini haykırdı.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kıdem tazminatı başta olmak üzere birçok haksızlığa karşı bugün üretimi durdurduklarını belirterek, diğer sendikalara da çağrıda bulundu. Sarı, önümüzdeki süreçte gerekirse İzmir'de yaşamı durduracaklarını da söyledi.

'OHAL VE KHK'LER İLE İŞÇİ SINIFININ HAKLARINA YÖNELDİ'

Sarı'nın ardından konuşan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, 15-16 Haziran direnişinin üzerinden 47 yıl geçtiğini belirterek, bugün de işçi sınıfının birlik ve dayanışma içince mücadelesini zorunlu kılan gelişmelerin kapıda durduğunu söyledi. OHAL ve KHK'ler ile siyasi iktidarın işçi sınıfının sendikal haklarına ve tarihsel kazanımlarına yöneldiğini kaydeden Konca, ihraç edilen kamu emekçilerinin yanı sıra belediyelerde çalışan DİSK Genel İş üyesi işçilerin önce KHK'ler ile sonra da kayyumlarca işlerinden edildiğini söyledi.

'TAZMİNATI DEĞİL TAŞERONLUĞU KALDIRIN'

İşçi sınıfının grevlerinin yasaklandığını ve taşeron işçiliğin adeta kural haline getirildiğini dile getiren Konca, son olarak siyasi iktidarın OHAL'i fırsat bilerek kıdem tazminatına göz diktiğini söyledi. "Devletin fermanı kıdem tazminatımızı sermayeye kaynak yapmak istiyor" diyen Konca, tüm bu hukuksuzluklara karşı 15-16 Haziran Direnişi ışığında direneceklerini vurguladı. Konca, "Artık yeter. Bizler OHAL'in kaldırılmasını ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmesine son verilmesini istiyoruz. Kıdem tazminatı fonu kurma girişiminden vazgeçilmesini tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanması için süre koşulunun kaldırılmasını ve tazminatla devlet güvencesi sağlanmasını istiyoruz. Hükümeti tazminatı değil taşeronluğu kaldırmaya davet ediyoruz" dedi.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.