Petkim'in giriş çıkışı kapatıldı

İZMİR – Petkim’de Petrol İş Sendikası ile Socar A.Ş. arasında süren toplu iş sözleşmesi pazarlıkları anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine iş bırakma eylemi başladı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Petkim'de Petrol İş Sendikası ile Socar A.Ş. arasında süren 10’ununcu Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanmaması üzerine işçiler iş bırakma eylemi başlatıldı. Sendika üyesi işçiler sabah mesaisine başlamayarak, fabrikaya girişleri de engelledi. Fabrika etrafında beklemeye başlayan Petrol İş üyesi işçiler, rafinerinin giriş çıkışlarını tamamen kapattı.

SONUÇ ALININCAYA KADAR!

Eylemin başlaması üzerine fabrikanın çevresine zırhlı araç, TOMA ve polis sevk edildi. İşçiler sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Birlik, mücadele, zafer” sloganları atan işçilere Petkim’de geçtiğimiz günlerde atılan işçiler de destek vermek için fabrika önüne geldi. İşçilerin eylemlerini sürdürmesi üzerine polisler, sık sık eylemin sonlandırılması ve işçilerin dağılması yönünde anons geçerken, işçiler ise bekleyişlerinin devam edeceğini kaydetti.

İşçilerin fabrika önündeki bekleyişi sürüyor.

İşveren 2 yılda bir yenilenen TİS sözleşmesini 3 yıllığa çevirmek istemesi üzerine görüşmeler tıkanmıştı.