Mersin’de TİS görüşmelerindeki hukuksuzluklar anlatılacak

MERSİN - KESK Mersin Şubeler Platformu, iki gün boyunca kurduğu stantla TİS görüşmelerinde yaşanan hukuksuzlukları anlatarak taleplerini anlatacak.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Mersin Şubeler Platformu, 1 Ağustos'ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine ilişkin taleplerini Özgür Çocuk Parkı'nda açtıkları stantla açıkladı. "Grevli, Gerçek Toplu Sözleşme Hakkımızdır! OHAL- KHK Rejimine Son" pankartının açıldığı stantta KESK üyeleri bildirilerle taleplerini duyuracak. KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, esas amaçlarının taleplerini halka duyurmak olduğunu söyledi.

TİS görüşmeleri sırasında AKP ve Çalışma Bakanlığı'nın müdahalesiyle KESK'in alınmadığını hatırlatan Muşlu, "Heyetimiz hukuk dışı müdahaleyle görüşmeye alınmadı, heyet değiştirilmek istendi. Hukuk dışı bu müdahaleyi kabul etmemiz mümkün değildi" dedi. Yaşadıkları bu hukuksuzluğu halka anlatacaklarını ve taleplerini halkla paylaşacaklarını kaydeden Muşlu, iki gün boyunca kurdukları stantlarda bildiri dağıtacaklarını söyledi. KESK olarak en önemli taleplerinin var olan Olağanüstü Hal'in biran önce son bulması olduğunu aktaran Muşlu, devamında şunları söyledi: "OHAL boyunca yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerin kaldırılması, kimler hakkında soruşturmalar açıldıysa bunların sonlandırılması, açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın taleplerinin komisyon tarafından öncelikle incelenmesi ve işlerine iade edilmesi."

Açıklama alkışlarla son bulurken, emekçiler bildiri dağıtarak, halkı bilgilendirme çalışması yaptı.

Stant 2 gün boyunca açık kalacak.