KESK: Gülmen ve Özakça derhal bırakılsın

HABER MERKEZİ - Birçok kentteki KESK Şubeler Platformu, 154 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için açıklama yaptı. KESK'liler, AİHM’in Gülmen ve Özakça için verdiği kararın insani ve hukuki olmadığını söyleyerek, Gülmen ve Özakça'nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, birçok kentte 154 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna ilişkin açıklama yaptı. Açıklamalarda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Gülmen ve Özakça hakkında verdiği karara tepki gösterilerek, Gülmen ve Özakça'nın bırakılması, OHAL'in kaldırılması ve KHK'lerin iptal edilmesi istendi.

ANKARA

KESK Ankara Şubeler Platformu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 2 Nolu Şube binasında gerçekleştirdiği toplantıya KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı. “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” ve “OHAL kaldırılsın tüm ihraçlar işe geri alınsın” yazılı pankartın açıldığı toplantıda KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman konuştu. Kahraman, “Ölüm sınırında olan Eğitim Sen üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi direnişlerinde kritik eşik aşılmıştır, arkadaşlarımızın yaşamları büyük bir risk altına girmiştir” dedi.

‘AİHM’İN KARARI İNSANİ VE HUKUKİ DEĞİL’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında verdiği kararı hatırlatan Kahraman, “Gülmen ve Özakça hakkında hazırlanan 10 sağlık raporunun 8’inde hayati tehlikeye dikkat çekilmesine rağmen sadece Numune Hastanesi ve Sincan Cezaevi Hastanesi’nin raporlarını dikkate alan AİHM’in verdiği karar ne insani ne de hukuki bir karar değildir. Ayrıca KHK ile ihraç edilenleri OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu işaret ederek reddetmesi manidardır” diye konuştu.

‘OHAL KALDIRILMALIDIR’

Hükümetin Gülmen ve Özakça için derhal harekete geçmesi gerektiğini belirten Kahraman, “Gülmen ve Özakça derhal serbest bırakılmalı, başta Gülmen ve Özakça olmak üzere ihraç edilen ve açığa alınan bütün üyelerimiz işlerine geri alınmalıdır” çağırısı yaptı. OHAL’i “karanlık bir girdap” olarak tanımlayan Kahraman, OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Ankara Valiliği’nin OHAL’i bahane ederek Yüksel Caddesi ve çevresinde yapılacak eylemleri yasaklamasına tepkisini dile getiren Kahraman, “Ankara Valiliği başta Yüksel Caddesi olmak üzere ilimizdeki abluka ve yasakları kaldırmalı, demokratik şekilde eylem ve etkinliklere karşılık polis şiddeti ve gözaltılarla karşılık vermemelidir” dedi.

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu da, Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı düzenledi. KESK üye ve yöneticilerinin katıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, 154 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için bir araya gelenlere uygulanan şiddetin OHAL bahanesi ile yapıldığını belirtti. Şahin, arkadaşlarının göz göre göre ölüme terkedildiğini dile getirdi.

‘HÜKÜMET DERHAL HAREKETE GEÇMELİDİR’

KESK Şubeler Platformu adına hazırlanan basın metnini ise Eğitim Sen 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Mizgin Yavuz okudu. Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumundan endişe ettiklerini ifade eden Yavuz, “Bundan sonra gelişebilecek kalıcı hasar veya ölümler gibi her türlü olumsuzluktan bu iktidar sorumludur. Üyelerimiz derhal serbest bırakılmalı demokratik ve meşru tüm talepleri karşılanmalı, haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir” dedi.

VAN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen Şube Başkanı Bedri Yamaç, açlık grevini sürdüren sendika üyeleri Gülmen ve Özakça’nın yaşamlarının büyük risk altında olduğunu hatırlattı.

‘AİHM SUÇ ORTAĞIDIR’

Yamaç, AİHM’in ihraçlara ilişkin yapılan başvuruları OHAL İnceleme Komisyonuna havale etmesini siyasi bir karar olarak değerlendirdi. Yamaç, AİHM’in bu kararlarla yaşanacak olumsuz bir durumun suç ortağı olacağını ifade etti.

Yamaç, Gülmen ve Özakça için, “Hükümet sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmeksizin, derhal harekete geçmelidir. İşe iade talebiyle açlık grevine başlayan ve sağlık durumları kötüleşen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluk halleri derhal sonlandırılmalı” dedi.

URFA

KESK Urfa Şubeler Platformu da Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumuna dikkat çekmek için Sağlık ve Hizmet Emekçileri binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan KESK Dönem Sözcüsü Leyla Sezer, Nuriye ve Semih'in onlarca kez gözaltına alınıp, şiddete maruz kaldıktan sonra Yüksel caddesinde başladıkları oturma eyleminin 196'ı, açlık grevlerinin 76'ncı gününde tutuklandıklarını hatırlatarak, "Nuriye ve Semih'in başlattığı açlık grevi bugün itibariyle 154'üncü gününe ulaşmıştır. Sağlık durumları son derece kritik bir aşamaya gelmiştir. Tutuklanmadan önce Nuriye ve Semih'in sağlık durumlarının takibini TTB ve SES üyelerinden oluşan bir sağlık heyeti yapıyordu. Nuriye ve Semih cezaevine girdikten sonra da sağlık durumları aynı sağlık heyeti tarafından takip edilmesi için başvuru da bulunmuşlar. Ancak, bu talepleri karşılanmamıştır. Yine sağlık heyetinde yer alan sağlıkçılar da Nuriye ve Semih'in sağlık durumlarını takip etmek için talep de bulunmuş, ancak onların talebi de reddedilmişti" dedi.

'NURİYE VE SİMİH'İ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN'

Nuriye ve Semih için kaybedilecek zamanın kalmadığını ifade eden Sezer, "Yaşam hakkını korumak kamuoyu vicdanında onarılmaz yaraların açılmasına izin vermemek için Nuriye ve Semih'in talepleri kabul edilmelidir. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' şiarı gereği, tek talepleri işlerine iade edilmek olan Nuriye ve Semih'in bu istekleri hükümet yetkilileri nezdinde dikkate alınmalı ve 154'üncü günle birlikte açlık grevlerinde girdikleri kritik seviye gözetilerek acilen serbest bırakılmalıdır. OHAL derhal kaldırılmalı KHK'lerle işlerinden edilen emekçiler işlerine iade edilmeli" şeklinde konuştu.

ADANA

KESK Adana Şubeler Platformu ise Gülmen ve Özakça’nın durumuna dikkat çekmek amacıyla Abidin Dino Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı açıklamaya İHD, Adana Tabip Odası, EMEP, SYKP, Halkevi ve çok sayıda kişi katıldı.

'GÜLMEN VE ÖZAKÇA SERBEST BIRAKILSIN'

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Gülmen ve Özakça hakkında verdiği karara tepki göstererek, Gülmen ve Özakça'nın bırakılmasını, OHAL'in kaldırılmasını ve KHK'lerin iptal edilmesi istedi. Gülmen ve Özakça’nın yaşamlarının risk altında olduğunu söyleyen Tunç, Gülmen ve Özakça’nın derhâl serbest bırakılmasını istedi. Tunç, “Bizler;ihraç edilen kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadelemizi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ANTALYA

Antalya'da KESK, DİSK ve TMMOB Gülmen ve Özakça için Attalos Heykeli önünde bir araya geldi. Polis OHAL'i gerekçe göstererek, açıklamaya izin vermeyeceğini söyledi. Tüm görüşmelere rağmen açıklamaya izin verilmeyince durumu protesto eden emekçiler alkış ve sloganlar eşliğinde dağıldı.

İSTANBUL

NURİYE VE SEMİH’İN İSMİ DE YASAK!

KESK, Gülmen ve Özakça’nın açlık greviyle ilgili Galatasaray Lisesi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis izin vermedi. Galatasaray Lisesi'nin önünde toplanan kitlenin etrafını yüzlerce polis ve çok sayıda TOMA ile zırhlı araçlar sararak, açıklama yapmak isteyen KESK üyeleri çember içine alındı. Polis, pankart açmaları, Nuriye ve Semih isimlerini kullanmaları durumunda gözaltı yapacağını söyledi. Açıklama yapamayan KESK üyeleri “KHK’lar gidecek, biz kalacağız”, “Emekçiyiz, haklıyız, biz kazanacağız” sloganlarını atarak alandan ayrıldı.

Öte yandan polis ablukasına tepki gösteren 75 yaşındaki bir kişinin görüntüsünü çeken Gazete Şujin muhabirinin görüntüleri polis tarafından silindi.