İşçi Hakları Derneği Başkanı: İşçiler ölmesin diye çabalıyoruz

MANİSA - Turgutlu ilçesinde 2 ay önce açılan İşçi Hakları Derneği Başkanı Mustafa Dereli, “Sigortasız çalışma, sendikasız, örgütsüz çalışmalara karşı mücadele ediyoruz. Hiç değilse işçileri bilinçlendirmek istiyoruz. Örgütlenmeyi güçlendirmek, daha sağlıklı, güçlü bir adımla yola çıktık” dedi.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde işçilerin uğradıkları haksızlıkların önüne geçmek ve ihlalleri engellemek için 2 ay önce İşçi Hakları Derneği Turgutlu Şubesi kuruldu. Dernek kısa sürede bir çok işçinin yaşadığı hak ihlallerine çözüm buldu.

‘BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ'

Turgutlu’da işçi sayısının fazla olması nedeniyle derneğe ihtiyaç duyduklarını belirten İşçi Hakları Derneği Turgutlu Şube Başkanı Mustafa Dereli, her geçen gün biraz daha tanındıklarını ifade etti. Dereli, “Tabi bu tanınma sorunları da beraberinde getirmeye başladı. Sigortasız çalışma, sendikasız, örgütsüz çalışmalara karşı mücadele ediyoruz. Hiç değilse işçileri bilinçlendirmek istiyoruz. Örgütlenmeyi güçlendirmek, daha sağlıklı, güçlü bir adımla yola çıktık” dedi.

‘SORUNLARA ANİDEN MÜDAHALE EDİYORUZ’

Her geçen gün işçilerin haklarını törpüleyen yasaların çıkarıldığını söyleyen Dereli, “Kıdem tazminatı başta olmak üzere çalışma ve mesai saatleri, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), ardından izin konuları ve bununla birlikte birçok konu var. İşçilerin aleyhine çıkan uygulamalara karşı durabilmek için mücadeleyi başlattık. Bir sınıf düzleminde bunu yükseltmemiz gerekir. İşçi sınıfı hareketi bilinciyle ile bunlar aşılır. Aynı zamanda yaşanan sorunlara da aniden müdahale ediyoruz. Hakların gaspını aşağıya çekebilmek, hukuki konularda herkese aydınlatıcı bilgilendirmeleri sürekli yapıyoruz” diye konuştu.

'HAK ARAMA MÜCADELESİ VERİLMELİ'

Derneği kısa süre önce açmalarına rağmen yaptıkları çalışmaların sonucunu gördüklerini belirten Dereli, takip ettikleri davalarda bile ilerleme kaydedildiğini dile getirdi Dereli şöyle devam etti: “Haftada 4-5 işçi gelip sorunlarını getiriyor bize. İlgileniyoruz ve detaylandırıyoruz. Durumlarını inceliyoruz. Bilgilendirmelerini yapıyoruz. Her kesimden insan geliyor. İşçi olduğunu bilerek ve haklarının da arkasında durarak bunun mücadelesi verilmelidir.”

'HERŞEY İŞÇİLER ÖLMESİN DİYE'

İşçileri bilinçlendirmek için ileriki süreçlerde panel ve eğitim çalışmaları yürüteceklerini belirten Dereli, “Her şeyi işçiler ölmesin, iş kazalarında patronlar aklanmasın diye yapıyoruz. Derneği açarak bunun temelini attık” şeklinde konuştu. Dereli son olarak hak ihlaline uğrayan işçileri derneğe davet etti.