Portekiz'de ormanlık alanda yangın: 57 ölü

HABER MERKEZİ - Portekiz'de ormanlık alanda çıkan ve köylere sıçrayan yangında en az 57 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı.

Portekiz’in orta kesimlerindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, Başkent Lizbon’a 130 km uzaklıktaki Figueirı dos Vinhos belediyesine yakın ormanlık alanda meydana geldi.

Ülke genelinde 300 askeri birlik destek için olay yerine sevk edilirken hükümet yetkilileri çıkan yangında bazıları itfaiyeci olmak üzere en az 57 kişinin öldüğü, 59 kişinin yaralandığını açıkladı. En az 18 kişinin Leiria bölgesinde Figueiró dos Vinhos belediyesinden Castanheira de Pera'ya giden otoyolda araçlarının içinde alevlere yakalandığı bildirildi. Ağır yaralılar arasında 4 itfaiyeci ve bir çocuk da bulunuyor.Yangının ulaştığı civar köyler tahliye edildi; ancak yangın bazı evlere zarar verdi. Hükümet yetkilileri söndürme çalışmaları devam ettiğini ama sıcak hava ve rüzgarın söndürme işini zorlaştırdığını söyledi.

'ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR'

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, yaptığı açıklamada, yangını büyük bir trajedi olarak niteledi. Costa, “Maalesef bu orman yangınları açısından son yıllarda gördüğümüz en büyük trajedi gibi görünüyor” dedi. Costa, ayrıca, ölü sayısının artabileceğini ve önceliklerinin tehlikede olabilecek olanları kurtarmak olduğunu kaydetti. Ülke çapında 40 dereceye varan sıcaklıklar nedeniyle 60’a yakın orman yangınının çıktığı ifade ediliyor. Yaklaşık bin 700 itfaiyeci, yangınları söndürmek için aralıksız çalışıyor.

AB KOMİSYONU BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Twitter’dan yaptığı açıklamada yardım için AB sivil koruma mekanizmasının devreye alındığını duyurdu.