Savaşla birlikte sınır ilçelerinde işsizlik arttı

HATAY - Suriye’de savaşın en çok vurduğu kentlerin başında gelen Hatay’ın sınır ilçelerinde yaşayan yurttaşlar, işsizliğin pençesinde yaşamaya çalışıyor. Daha çok sınır ticareti, tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlar, savaşla birlikte sınır hattı kapanınca çareyi Antalya ve İstanbul gibi kentlere göç etmekte buldu.

Suriye’de yaşanan savaştan en çok etkilenen kentlerin başında gelen Hatay’ın sınır ilçeleri Reyhanlı, Kırıkhan, Yayladağı, Altınözü ve Hassa’da savaş en çok tarım ve hayvancılığı vurdu.

ÇAREYİ BAŞKA KENTLERE GİTMEKLE BULDULAR

Hatay’ın sınır ilçelerinden biri olan 95 bin nüfuslu Reyhanlı’ya savaş ile birlikte onbinlerce Suriyeli göç etti. Reyhanlı kaymakamlığının verilerine göre; kentin bugünkü nüfusu 220 bin civarında. Suriye’den gelen göç dalgası ile kentin ekonomik yapısı alt üst olurken, Reyhanlı’da yaşayan gençlerin çoğu iş bulma umudu ile İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin ve Antalya gibi başlıca sanayi ve turizm kentlerine gitmek zorunda kaldı.

YERLİ HALK BAÇELERİNİ BİLE EKEMEZ DURUMA GELDİ

Daha çok tarım işi ile uğraşan Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde yaşayan yerli nüfusun büyük bir kısmı kendi bahçelerini ekemez duruma gelirken, Altınözü ilçesinde yaşayan çiftçiler savaştan kaynaklı eskisi gibi iş yapamamaktan yakınıyor. Savaştan önce ektikleri ürünleri daha çok Suriye’ye satan çiftçiler, sınırın kapanması ile birlikte satış yapamaz duruma geldi. İdlip civarında rejim güçleri ve radikal örgütler arasında yaşanan çatışmalardan kaynaklı sürekli tarla ve bağlarına düşen bombalardan kaynaklı çiftçiler, kendi bahçelerini bile ekemez duruma geldi.

HAYVANCILIK TAMAMEN BİTTİ

Suriye’de başlayan savaş tarım sektörünün yanı sıra hayvancılığı da ciddi anlamda etkiledi. Kırıkhan ilçesine bağlı sınır köylerinde hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin büyük bir kısmı savaştan kaynaklı iflas bayrağını çekti. Kırıkhan’da hayvancılıkla uğraşan besicilerin çoğu daha çok Suriye’den maliyeti ucuz olan inek ve dana gibi büyük baş hayvan alırlarken, savaşın başlamasından sonra sınırın kapanması ile birlikte hayvan ticareti de tamamen bitti. Kırıkhan’ın Yalangoz köyü gibi sınır köylerinde onlarca çiftliğin yıkılmak üzere olduğu görülürken, çevresine kavun, biber, buğday ekildiği gözlemlendi.

‘AÇ KALMAMAK İÇİN MEMLEKETİMİZİ TERK ETTİK’

Savaşın getirdiği işsizlikten nasibini alan Ali Mert adlı tarım işçisi, iş bulmak için yaz dönemlerinde Antalya’da turizm sektöründe çalıştığını söyledi. Evli ve 3 çocuk okuttuğunu söyleyen Mert, “Suriye’de savaşın başlamasından sonra Reyhanlı’ya çok fazla göç oldu. Bundan kaynaklı birçok kişi benim gibi işsiz kaldı. Biz de aç kalmamak için memleketimizi terk etmek zorunda kaldık” dedi.

‘HEM SURİYELİLERİ HEM DE BİZİ PERİŞAN ETTİLER’

İnşaatlarda çalışmak için Antalya’ya gideceğini söyleyen Kemal Cömert ise, aslen Ağrılı olduğunu ancak yaklaşık 40 yıldır Reyhanlı’da yaşadığını ifade etti. Suriye’de savaşın başlamasından sonra işsizliğin çok arttığını söyleyen Cömert, özellikle gençlerin çoğunun çalışmak için İstanbul ve Antalya gibi kentlere gitmek zorunda kaldığını ifade etti. Yaşananların tek sorumlusunun hükümet olduğunu dile getiren Cömert, “Hükümet ‘Kardeşlerim’ dediği Suriyeli mültecileri de bizi de perişan etti” diye konuştu.

Erdoğan Alayumat / Hamdullah Kesen - dihaber