Besici saman, hükümet ithalat derdinde

URFA - Urfa’nın besicileri, artan yem ile saman fiyatları karşısında hükümetin destek yerine canlı hayvan ithalatıyla çözüm aradığını, bu yöntemin de et fiyatlarını yükselttiği gibi besicileri de hayvan besleyemez duruma getirdiğini söyledi. Bakan Çelik ise, sorunu "spekülatörler" üzerinden çözdü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Urfa Milletvekili Faruk Çelik’in göreve başlarken “Et fiyatlarını düşüreceğiz” sözlerine seçim bölgesindeki besicilerden tepki geldi. Urfa’nın merkez Eyyübiye ilçesindeki hayvan pazarı esnafı, hükümetin ülkedeki hayvancılık sorununu besiciye destek verip yerli üretimi arttırarak çözmek yerine ithalat ile çözmeye çalıştığını ifade etti. Yem ve saman fiyatlarının pahalılığından yakınan esnaf, bir hayvanın günlük 15-20 lira arasında masrafının olduğunu, ancak satarken yaptıkları masrafı çıkaramadıklarını kaydetti. Pazara hayvan almak için gelen yurttaşlar da, yüksek fiyatlar karşısında Bakan Çelik’in sözlerinin aksine etin daha da pahalandığını belirtti.

HAYVANCILIĞI İTHALAT BİTİRDİ

Siverek’te küçükbaş hayvan besiciliği yapan ve aynı zamanda pazar esnafı olan 47 yaşındaki Fethi Yaygın, et fiyatlarının yüksekliğinin nedenini yem ve samanın pahalılığına bağladı. Hayvancılığın ithalat politikasıyla bitirildiğini sözlerine ekleyen Yaygın, Suriye’de yaşanan savaştan dolayı sınırdaki ticaretin bittiğini, bunun da kendilerini ekonomik olarak etkilediğini söyledi. Canlı hayvanın kilosunu 15-16 lira civarında sattıklarını vurgulayan Yaygın, büyük şirketlerin eti büyük karlar ekleyerek 50-60 TL’ye sattığını belirterek, “İşin kaymağını büyük şirketler götürüyor” dedi.

DESTEK BÜYÜK FİRMALARA

Harran’da büyükbaş hayvancılık ve Eyyübiye’de esnaflık yapan Abdulhalim Yavuz, hayvan satamadıklarını söyledi. Hayvanın elde tutulmasının besici için zarar olduğunu kaydeden Yavuz, “Çünkü elimizde kaldıkça masrafı artıyor. Satarken de kar etmediğimiz için zararımız daha fazla oluyor. Hayvanın günde 15 liralık gideri var. Ancak hayvanın günlük 15 lira getirisi olmuyor. Devlet hayvancılığa destekleme veriyor, ama onu da küçük esnafa değil büyük firmalara veriyor” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ ET YEMEK İSTERSE!

Asgari ücret işçisi 60 yaşındaki 5 çocuk babası Hüseyin Şanlı, “Ucuz et” umudu ile geldiği pazardan eli boş döndü. Etin kilosunun 40 liraya çıktığını söyleyen Şanlı, “Asgari ücretliyim, nasıl et alacağım? Bu halk et yemesin mi?” sözleriyle et ve hayvanın fiyatına tepki gösterdi.Bakan Çelik’in göreve gelirken et fiyatlarını düşüreceğini söylediğini ama tersine fiyatların yükseldiğini dile getiren Şanlı, Son olarak küçükbaş hayvan almak istediğini ama fiyatların maaşıyla eş değer olduğunu ve alamadığını söyledi.

FİYATLAR ARTTI DESTEK YOK

Urfa Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı İzzet Çiftçi, geçen yıl canlı hayvanın kilosunun 10-11 lira olduğunu, şuan 15-16 lira, kasaplarda ise 40 lira olduğunu kaydetti. Bunun devletin hayvancılığa yeterince destek vermemesinden kaynaklandığını söyleyen Çiftçi, bölgenin en büyük hayvan pazarının Urfa’da olduğunu, ancak gittikçe besicilik yapmakta zorlandıklarını belirtti. Geçmiş yıllarda kırsalda besiciliğin yaygın olduğunu, ancak günümüzde yok denecek kadar azaldığını ifade eden Çiftçi, “Her yıl Urfa’nın ilçelerinde 25 besiciye destek veriliyor. Bu Urfa için çok az bir rakam. En az her ilçede 200 besiciye destek verilmesi gerekiyor” dedi.

BAKAN 'SPEKÜLATOR' DEDİ

Yurttaşın ve besicilerin tepkilerini kulak ardı eden Bakan Faruk Çelik, piyasadan habersiz, Urfa’ya 13 Haziran’da yaptığı gezide şunları söyledi: “Et spekülatörlerinin heveslerini kursağında bıraktık. Şu anda 6 büyük markette 33 liraya kıyma, 36 liraya kuşbaşı satılmaktadır.”