10 aydır hücrede tutulan Rozerin’in sevk talebi kabul edilmiyor

MARDİN - Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 10 aydır tek başına hücrede tutulan Rozerin Kalkan’ın sevk talebi halen kabul edilmedi. Anne Şerife Kalkan, kızının sağ kolunun tutmamasından dolayı çamaşırlarını bile yıkayamadığını aktardı.

Mardin’de 11 Ağustos tarihinde gözaltına alınan ve 9 gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde cinsel işkenceye maruz bırakılan Rozerin Kalkan (19), tutuklu bulunduğu Niğde E Tipi Cezaevi’nde tek başına bir hücrede tutulmaya devam ediliyor. “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle yargılanan Kalkan’ın farklı cezaevlerine sevk talebi ise halen kabul edilmiş değil. Yüzde 40’ı tutmayan sağ kolundan dolayı ameliyat olması gereken Kalkan’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması ise 22 Haziran tarihinde Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

‘ÇAMAŞIRLARINI YIKIYAMIYOR, YAZI YAZAMIYOR’

Geçtiğimiz ay kızının açık görüşüne giden anne Şerife Kalkan, birkaç defa yapılan sevk talebinin kabul edilmemesine tepki gösterdi. Sürekli tek başına kalmasından dolayı kızının ses tonunun değiştiğini söyleyen anne Kalkan, “Kızım daha 10 yaşındayken sağ kolundan ameliyat edildi. Doktor, ‘büyüdüğü vakit koluna platin takılması gerekir’ demişti. Fakat cezaevinde olduğu için ameliyat edemiyoruz. Kendi çamaşırlarını yıkayamıyor ve yazı yazmakta zorlanıyor” sözleri ile sağlık durumuna dikkat çekti.

Yaşadığı her şeye rağmen kızının direncinin yerinde olduğunu kaydeden anne Kalkan, 2 ayda bir mektupların kızına ulaştığını belirtti. Kaldığı hücrede bir televizyon bulunduğunu fakat birçok defa televizyonun da “araştırma” gerekçesiyle alındığını aktaran anne Kalkan, kızının tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.