12 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Kısa sürede yaptığı dengbêj paylaşımları ve çalınan eserleri ifşa etmesiyle twitterde fenomen haline gelen Serhat Eyalet Lordu, en son Mustafa Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalıntı olduğunu ifşa etti. Birçok çevreyi şaşkına uğratan paylaşımdan sonra Serhat Eyalet Lordu’nun hesabı yoğun saldırıya uğradı. Herkesin merak ettiği Serhad Lordu ilk kez dihaber’e konuştu.

* Cezaevlerinde uygulanmak istenen "tek tip elbise"nin darbe anlayışının bir ürünü olduğunu belirten avukat Eren Keskin, "Kaygı verici bir süreç başlıyor" dedi.

* Darbe öncesi görevlendirildiği korucu köyündeki ilk okulda Eş Sınıf Başkanlığı uygulamasını hayata geçiren Eğitim Sen üyesinin ihraç edilmesiyle, uygulamaya da son verildi. Uygulamanın sona erdirilmesine kız öğrenciler itiraz etti.

* Batman’da son 4 yılda 238 intihar girişimi yaşanırken, bunun altında yatan nedenler göz ardı ediliyor. Bir özel hastanede ise son aylarda çocuk yaşta gebelik ile intihar vakalarında artış gözlendi.

* Seyrantepe Cumhuriyet Mahallesi’ndeki ilkokul polis ve özel harekâtçılar tarafından karargâha dönüştürüldü. Mahalledeki çocuklar ise silahların gölgesinde oyun oynuyor.

* Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamaları nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için kurulan OHAL İnceleme Komisyonu Kurulu’nu değerlendiren Avukat İbrahim Afşar, "Hukuki ilkelerden yoksun çalıştıklarından bu komisyonun adil bir karar vereceği konusunda kanaatimiz yok" dedi.

* İzmir'de yoğunlukta Kürtlerin yaşadığı bölgede 13 yıldır kurulan olan fuhuş çadırlarına devletin bilinçli olarak göz yumduğu iddia edildi. Buradaki gençler, özellikle 14-17 yaş aralığındaki çocuk ve gençleri fuhuşa çekmek amacıyla "Öğrenci indirimi" yapıldığını ileri sürdü.

* Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), Van'da Musa Anter Parkı'nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti 5'inci gününde devam edecek.

* İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemi 444'üncü haftada da dernek binasında gerçekleştirilecek. (12.00 )

* Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda 646'ncı kez bir araya gelecek. (12.00)

* İzmir Dersim Dernekleri, İzmir Demokratik Alevi Derneği ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Dersim merkez ve 5 ilçesinde devam eden orman yangınlarına ilişkin İHD binasında basın toplantısı düzenleyecek. (12.00)

* İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla bu hafta da Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenleyecek. (13.00)

* Demokratik Halklar Federasyonu, cezaevlerine yürürlüğe konulmak istenen "Tek tip elbise"ye ilişkin İstanbul Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması düzenleyecek. (13.00)

* İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği "F Oturumu”nun 281’inci haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek. (13.30)

* İhraç edilen kamu emekçilerinin Ankara Yüksel Caddesi'nde sürdürdüğü "İşimizi geri istiyoruz" eylemi 276'ncı gününde devam edecek. (13.30/18.00)

* Ankara'da bulunan demokrasi güçleri tarafından HDP'nin Van'da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne destek vermek amacıyla Mamak ilçesindeki Feyzullah Çınar Parkı'nda başlatılan oturma eylemi 2'nci gününde devam edecek. (13.30)

* Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Örgütü, "Aydınlanan toplumla özgür geleceğe" sloganıyla Şirin Müzikhol'de halk buluşması gerçekleştirecek. (15.00)

* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 157'inci hafta da Ankara Sakarya Meydanı'nda bir araya gelecek. (18.30)

POLİTİKA

* "Yeni bir devlet inşa ediyoruz" diyen AKP eski MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın kendisinden daha üst konumda olanların söylemek isteyip de söyleyemediği sözleri açıkça dile getirdiğini belirten CHP Mersin Milletvekilli Aytuğ Atıcı, "Açık itiraftır. AKP'nin maskesinin bu söylemle düşmesine birazda sevinmek gerekir" dedi.

* Şimdiye kadar daha çok “ayrışma” üzerinden gündeme gelen sol hareketin yeni dönemde kurulacak olan bir ittifakta yerinin ne olması gerektiği sorusuna yanıt veren Haziran Hareketi ve ÖDP temsilcisi Alper Taş, solun görevinin toplumu “eşitlik ve özgürlük temelinde birleştirmek” olduğunu söyledi. Alper Taş’a göre sol grupların Kürt Hareketi ile yaptığı ittifak ise sorunlu!

ANALİZ

* AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "Batırdığımız hançeri genişleteceğiz" diyerek tehdit ettiği Efrîn ve Şehba bölgesinde işler yolunda gitmiyor. Mısır'a "Güvenli bölgeler" ilan etme yetkisi veren ABD ve Rusya'nın Türkiye'nin rolünü Mısır'a verdiği kaydediliyor.

KADIN

* Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin son durağı olan İzmir’de nöbete desteklerini açıklayan kadın örgütleri, “Yaşam hakkımı, sokaklarda rahatça yürüyebilmek ve her alanda kadınların söz hakkı olduğunu söyleyebilmek için alanlarda olacağız” dedi.

EKONOMİ

* Türkiye de GDO ürünlerin ithal edilmesinin önünü açan kararı değerlendiren Ziraat Odası Mersin Şube Başkanı Cengiz Gökçel, tarımın gelişimini olumsuz etkileyeceğini belirtirken Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan ise, ürünlerin doğal kaynakları yok etmesinden kaynaklı insanların sağlığının bozulacağını söyledi.

KÜLTÜR SANAT

* Latmos Dağı eteklerinde açtığı atölyede çamura can veren Ayden Aktürk, kadınların yaşamda karşılaştıkları zorlukları eserleriyle anlatıyor.