Kadın

Şili’de diktatör Pinochet’in yasakladığı kürtaj kısmen yasallaştı

Diktatörlük döneminde kürtajın tamamen yasaklandığı Şili’de senato yaşam tehlikesi ve cinsel saldırı gebeliklerinde yasallaştırılmasını onayladı.

Haberi Oku

Kadınların elinde şifaya dönüşen balmumu

Organik balın üretildiği Hakkari’nin Geçimli köyünde ilaç ve kozmetik sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılan balmumu, kadınların elinde geleneksel yöntemlerle şekillenerek şifaya dönüşüyor.

Haberi Oku

‘OHAL'de kadınlara karşı savaş açıldı’

Kadına yönelik cinsel saldırı, şiddet, cinayet ve hak gasplarının tavan yaptığı bir yıllık süreci değerlendiren HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, VAKAD kurucularından Zozan Özgökçe ve Avukat Müjde Tozbey Erden, OHAL boyunca kadınlara ve kazanımlarına savaş açıldığına dikkat çekti.

Haberi Oku

Kader Özdemir davasında avukat savcıdan mütalaa istedi

Kader Özdemir'i öldüren Halit Çançin’in yargılandığı davanın duruşmasında, avukat davanın uzatılmak istendiğine dikkat çekerek, savcının mütalaasını vermesini istedi.

Haberi Oku

TJA: Hiçbir tehdit özgürleşen kadın iradesini kıramaz

Cezaevlerinde kadın tutuklulara yönelik taciz, işkence ve hak ihlallerine ilişkin açıklama yapan TJA, "Hiçbir tehdit özgürleşen kadın iradesini kıramaz" diye kaydetti.

Haberi Oku

Seneca Falls'ın yıl dönümü: Milyonlarca Süfrajet mücadeleyi sürdürüyor

Dünyanın ilk kadın hakları bildirgesi olarak ABD’li Süfrajet Elizabeth Cady Stanton tarafından yazılan Seneca Falls Bildirgesi'nin bugün yıl dönümü. O günden bugüne milyonlarca süfrajet, erkek zihniyete karşı mücadele etmeye devam ediyor.

Haberi Oku

OHAL'in bilançosu: 372 kadın öldürüldü

OHAL'de kadın cinayetlerinin iki kat arttığını belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 20 Temmuz 2016 ile 2017 Haziran sonu itibariyle toplam 372 kadın cinayeti yaşandığını söyledi.

Haberi Oku

'Kızımın katili artık cezalandırılsın'

Dilek Özister’i katleden Nihat Özister’in yargılandığı davanın 21 Temmuz’da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan anne Ayten Özister, “Katili bir daha mahkeme salonunda görmek istemiyorum” diyerek, 3 yıldır süren davanın artık sonuçlanmasını istedi.

Haberi Oku

Melisa Sağlam'a saldıran Kızılateş’e 11 yıl hapis istemi

Minibüste Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızılateş hakkında 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Haberi Oku

İki evliliğinde de şiddet gören Akçaboğa’dan kadınlara: Çözüm evlilik olmamalı

Yaptığı iki evliliğinde de gördüğü şiddet nedeniyle boşanan Armağan Akçaboğa, motosikleti ile çay, su, kahve ve çekirdek satarak geçimini sağlıyor. “Çaresizliğim bana mücadele etmeyi öğretti” diyen Akçaboğa, kadınlara "Çözüm evlilik olmamalı" tavsiyesinde bulundu.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 61