'Sakine, Leyla ve Fidan'dan direnişi öğrendik'

İSTANBUL - 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesinin üzerinden geçen 3 yıl, kadınların öfkesini dindirmedi. Türkiyeli kadınlar, "Katledilen kadınlardan direnişi öğrendik" diyerek, mücadele mesajı verdi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Geçen 3 yılın ardından kadınlar, “Yoldaşlarımızın bizlere bıraktığı mücadele bayrağını tüm kadınlar ile birlikte sırtlayacağız” mesajı verdi.

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Saniye Evren, “Cezasızlık politikası ezilenlere dönük her boyutta devam ediyor” diyerek, olayın yaşandığı günden bugüne her hangi bir yargılama veya cezalandırmanın söz konusu bile olmadığını söyledi. Bu günde faşizmin günlerinden geçildiğini dile getiren Evren, “Ülkede ve dışarıda, ezilenler ile ezenler arasında dövüş devam ediyor. Kadın mücadelesi ise her gün daha da büyüyerek yol alıyor. Mücadelemiz devri daim olacak, kuşaktan kuşa devam edecektir. Bizleri ne kadar gözaltılar, baskı ve tutuklamalar ile yıldırmaya çalışsalar da düşmedik düşmeyeceğiz. Sesimizi kısmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Biz kazanacağız” dedi.

‘HER YER DİRENİŞ ALANI’

Barış Meclisi üyesi Emine Erbek ise, başta kadınların ve annelerin dünyanın sesi olması gerektiğini vurguladı. Erbek, “3 kadınımızı Paris’te katlettiler, Türkiye’de katlettiler. Her yerde katlediyorlar. Bir çok devletin parmağı vardı bu suçta. Şimdiye kadar hep kınadık ama görüyoruz ki kınamak ile bitmiyor iş. Ben hem bir anne hem de bir kadın olarak her alanda direnişi büyüteceğiz. Sokakta, evde işte her alan bizler için mücadele, direniş alanıdır. Bizler katledilen kadınlarımızdan bunu öğrendik, bunun sözünü veriyoruz” diye konuştu.

‘DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu ise, 9 Ocak 2013 tarihinin kara bir gün olarak hatırlanacağını belirtti. Ağaoğlu, “Siyaset sahnesine barış isteyen, kadın özgürlük mücadelesinde büyük adımlara önayaklık eden 3 kadın katledildi. Türkiye böyle katliamların yaşanmasına ve bu gibi olayların üzerinin örtülmesine, tetikçilerin korunmasına aşina bir ülke. Ama biz kadınlar bu davanın takipçisiyiz” dedi.

‘O KADINLARDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK'

Katledilen 3 Kürt kadının davasına ilişkin tek fail olan Ömer Güney'in ölümüne dikkat çeken Ağaoğlu, “Yaklaşık 2 ay önce davanın tek faili Ömer Güney öldü denildi. Cezaevinde idi sağlık sorunları olduğu ve müdahale edilmesi gerektiği defalarca söylendi. Bu olayda MİT’in büyük bir rolü olduğunu biz biliyoruz. Aslında daha o günlerden belliydi bu günleri yaşayacağımız. Biz kadın özgürlük davalıları olarak barıştan yana ısrar edenler olarak, onların açtığı yolda yürüyeceğimize kendi şahsıma söz veriyorum. Biz bu kadınlardan çok şey öğrendik. Devlet de bizlerin kolay kolay yıldıramayacağını öğrendi" şeklinde konuştu.