Ankara Kalesi turist, onlar müşteri kaybetti

ANKARA - Üst üste yaşanan bombalı saldırılar başkentin turizmini de vurdu. Turist merkezi olan Ankara Kalesi'nin ziyaretçileri azalırken, kadın satıcılar da iş yapamamaktan dert yandı.

Anadolu'nun birçok uygarlığına ev sahipliği yapan Ankara Kalesi, başkentte her mevsim turist çeken yerlerin başında geliyor. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist çeken kaleye, bu yıl ise gözle görülür bir azalma yaşanıyor.

Kale etrafında açtıkları tezgahta elişi ürünlerini satan kadınlar, bombalı saldırılar nedeniyle neredeyse hiç turistin gelmediğini belirtti.

'SABAH AÇTIĞIMIZ GİBİ KAPATIYORUZ'

Açtığı tezgahında el işi ürünler satan Sultan adlı kadın, kalenin normalde yaz, kış her mevsim turistler tarafından ziyaret edildiğini belirterek, ancak bu yıl yaşanan patlamaların insanları korkuttuğunu söyledi. Sultan, tezgahını sabah açtığı gibi akşam kapattığını dile getirdi.

Savaşla birlikte ekmek parasının kesildiğini dile getiren Sultan, barış dileğinde bulundu. Yaşamın adeta durduğunu kaydeden Sultan, şunları aktardı: "İnsanları korku sarmış. Mahallemizde Kürt, Türk, Laz ve Aleviler yaşıyor. Hiç kimsenin kimseye düşmanlığı yok. Daha çok bir birimize yardımcı oluyoruz. Herkes birlik beraberlik içinde yaşıyor neden diğer insanlarda bunu yapmasın ki? O zaman ne savaş olur ne de ölümler yaşanır."

'İNSANLAR ARTIK KORKUYOR'

Gülsüm Tokkaş da, kendi üretimi olan çantaları yaklaşık 10 yıldır kale etrafında satanlardan. Eşi yaşamını yitirdikten sonra yaptığı çantaları satarak geçimini sağlayan Tokkaş, yaşananlardan dolayı oldukça tedirgin olduğunu söyledi.
Tokkaş, "Burada yaşadığımdan beri ilk defa bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Eskiden komşularımızla birlikte evimizin önünde tezgah açardık fakat şimdi komşularımız açmıyor. Yaşanan bu durum herkesi etkiliyor. Ülkede çok ölümler oluyor, insanlar artık korkuyor, bizde korkuyoruz. Umarım bu durumlar bir an önce biter ve biz de emeğimiz rahatlıkla sergileriz. Çünkü insanlar yaptıklarımızı beğeniyor ve önemsiyor" şeklinde konuştu.

'MÜŞTERİLER KESİLDİ'

Kale etrafında bulunan otantik tasarımlarıyla dikkat çeken Nüvit Kanık de, müşterilerin azalmasından dertli. Eski günleri arayan Kanık, her şeye rağmen kadınların toplumdaki üretici konumlarını bırakmamaları gerektiğini kaydetti.
Kanık,"Kadınlar kesinlikle evlerine dönüp, oturmamalı. Kendi emeklerini sergilemeliler çünkü kadının eli nereye değerse o yer güzelleşir" dedi.