Kültür Sanat

Bir çocuğun gözünden 73'üncü Êzidî fermanı: Yezda

Daha önce kaleme aldığı 13 farklı romanıyla yoksulların, halkların ve inançların acılarını kaleme alan yazar Metin Aktaş’ın, Êzidîlerin 73’üncü ferman olarak nitelendirdiği DAİŞ’in Şengal saldırısını 14 yaşındaki bir çocuğun gözünden anlattığı "Yezda" romanı yayımlandı.

Haberi Oku

Kekliklerinin ötüşüyle yaşama tutunuyor

Yıllardır Parkinson hastalığına direnen Botan’ın yanık seslerinden Dengbej Fadıl Cizîrî, başucundan ayırmadığı kekliklerinin ötüşüyle yaşama tutunuyor. Evinin bir köşesinde yatalak olan Cizîrî tedavi için yardım eli bekliyor.

Haberi Oku

Antep sokaklarında tiyatro da yasak

"Güvenlik" gerekçesiyle tiyatro gösterimlerine izin verilmeyen Gökkuşağı Sanat ve Kültür Merkezi çalışanlarından Yüşa Parez, ciddi sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Düşüncelerimizi özgür bıraksınlar, müdahale etmesinler" diyerek tepki gösterdi.

Haberi Oku

Hayallerini resmediyor

Kentte yaşanan deprem sonrası konteynerda kalmaya başlayan Sultan Öztürk, hayallerini ve umutlarını çizdiği resimlere taşıyor.

Haberi Oku

Tiyatro Agon'dan 3 yeni oyun

2016'da perdeyi "444" ile kapatan Tiyatro Agon, 2017'ye üç yeni oyunla merhaba diyecek. Kolektif bir tiyatro topluluğu olan Agon'un oyuncularından Mustafa Çavuş, oyunlarında sistemin çarpık yanlarını eleştirdiklerini söyledi.

Haberi Oku

Perde 'Kadın' için açılacak

Üç Nokta Tiyatro Ekibi, “Kadın” isimli tiyatro oyunu ile kadın cinayetlerini sahneye taşıyor. Oyunda Yeşim karakteri, kimle yaşadığı, eve kaçta girip çıktığı ve evine kimlerin geldiğine kadar birçok konuya karşı tek başına mücadele ediyor.

Haberi Oku

Güvenlik önlemleri fuara ilgiyi azaltıyor

Çukurova Kitap Fuarı'nda alınan aşırı güvenlik önlemleri nedeni ile kitapseverlerin tedirgin olduğunu dile getiren yazar Nevin Berktaş, bu yöntemin daha çok halkı rahatsız ettiğini söyledi.

Haberi Oku

8 yeni film vizyonda

Sinemalarda bu hafta 8 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor.

Haberi Oku

Romanında Geliyê Zîlan'ı yeniden hatırlatacak

Şiir ve romanlarını “Dengbêjesk (Dengbêjvari)” adı verdiği tarzda yazan Abdurrahman Bedir, Geliyê Zîlan katliamı üzerine çıkartacağı “Warê Firaran” adlı kitabıyla katliamdan göç edenlerin ve katliamdan etkilenenlerin acısını anlatacak.

Haberi Oku

‘Gözlerim olmayabilir ama sesim var’

Kürtlerin en önemli kültürel miraslarından olan dengbejliği yaşatanlardan görme engelli Ayhan Tekirbaş, “Gözlerim olmayabilir ama sesim var. Ben sesimle hayat verdiğim kılamlarla insanlara ulaşıyorum. Sesimle hayatı görüyorum” dedi.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 12