Kültür Sanat

Oledirî’de berxbir zamanı

Hakkari’de yasaklanmayan nadir yaylalardan biri olan Oledirî yaylasında hayvancılık yapan Kêrîser mezrası sakinleri, akrabaları ile bir araya geldikleri Berxbir Şenliğinde koyun ve kuzuları kırptı.

Haberi Oku

‘Türk Sanat Müziğinin sadece yüzde 5’i Türk’

Türkçeleştiren Kürtçe şarkılara ilişkin tartışmalar devam ediyor. TRT Türk Müziği ve Modal Tek Sesli Müzikler Uzmanlığı yapan Prof. Mustafa Erdoğan Sürat, 2005’teki bir demecinde, “TRT’nin Repertuar yapıt sayılarından çıkan döküm, bestelenmiş tüm eserlerin yüzde 40'ı saf Kürt ses sistemi ve makamlarında, yüzde 20'si Kürt ağırlıklı Mezopotamya dizilerinde icra edilmiş” demişti.

Haberi Oku

Kadınların gözünden Zapatista

Zapatista kadınlarının Meksika ordusuna, eşlerine ve topluluklarına karşı isyanını ve özgürlük mücadelesini anlatan “Compeneras: Zapatista Kadınlarının Hikayesi” adlı kitap, raflardaki yerini aldı.

Haberi Oku

Cumartesi, ezgilerini umut için seslendiriyor

Cumartesi Anneleri’nden esinlenen bir grup kadın tarafından kurulan Cumartesi Müzik Grubu, halka açık her alanda politik ezgiler seslendiriyor. Grup üyesi Özgü Özütok, müzik ile ötekileştirilen kesimlere umut olmaya çalıştıklarını söyledi.

Haberi Oku

Kayyum atölyeyi kapattı savat sanatı depoya kaldırıldı

Kadın ustaların yetiştirildiği Savat Gümüş Atölyesi’nin kayyum tarafından kapatılması, Van’a ait Savat sanatının da karanlık bir depoya kilitlenmesine neden oldu.

Haberi Oku

'Güvenlik kameraları’na sanatsal eleştiri!

Seramik sanatçısı Burçak Bingöl, seramikten ürettiği, Beyoğlu’nda yetişen çiçeklerle bezenmiş güvenlik kameraları ile günümüzde giderek normalleşen “gözetleme sistemine” eleştirel bir yorum getiriyor.

Haberi Oku

Gazeteci Kızılkaya için şiir kitabı kampanyası

Cezaevinde bulunan Gazeteci İnan Kızılkaya için, şiir kitabı gönderme kampanyası başlatıldı.

Haberi Oku

Müziği çalınan eserin sahibi konuştu: Ölürüm Türkiyem yüzde 100 çalıntı

Serhad Eyalet Lordu’nun açığa çıkardığı “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalındığı “Dayê daye” eserinin sahibi şair Gernas Koçer, hem sözleri hem müziğin tarihini anlattı. “Yüzde 100 çalıntı” diyen Koçer, eseri Koma Niştimanperwer ile birlikte Batman’da bir evde korsan bir şekilde kasete aldıklarını söyledi.

Haberi Oku

9 yeni film vizyonda

Sinemalarda bu hafta 9 yeni film vizyona girdi.

Haberi Oku

Botan’ın Robin Hood’u Elo Dîno'nun sarayı sular altında kalacak

Botan’da Osmanlı ve Mîre karşı direniş örgütleyen Elo ve arkadaşları tarafından inşa edilen Elo Dîno Kasrı baraj sularının altında kalacak. 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen sarayın bazı bölümleri yıkılmış olsa da varlığını bugüne kadar korudu.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 35