‘Gözlerim olmayabilir ama sesim var’

AĞRI - Kürtlerin en önemli kültürel miraslarından olan dengbejliği yaşatanlardan görme engelli Ayhan Tekirbaş, “Gözlerim olmayabilir ama sesim var. Ben sesimle hayat verdiğim kılamlarla insanlara ulaşıyorum. Sesimle hayatı görüyorum” dedi.

Ağrı’da yaşayan görme engelli dengbej Ayhan Tekirbaş (26), Kürtlerin en önemli kültürel miraslarından olan dengbejliği yaşatma mücadelesi veriyor. Bölgenin coğrafik yapısı, aşk hikayeleri, göç, savaş ve Kürtlerin maruz kaldığı baskıları konu alan degbejliğin önemine vurgu yapan Tekirbaş, klamlar ile büyüdüğünü dile getirdi.

‘DENGBEJLİK BANA MİRAS’

Dengbejliğin dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan bir miras olduğunu ifade eden Tekirbaş, kendisinin de kızına bu mirası bırakacağını vurguladı. Dengbejlik kültürünü yaşatmak için 15 yaşından bu yana çabaladığını aktaran Tekirbaş, “Bir kızım var ve onu dengbej kılamlarıyla büyütüyorum. Kızım da benden sonraki kuşağa bu tarihi aktaracak. Bu tarih, kültür, dil bizim. Dilimiz sahip çıkalım” dedi.

‘KILAMLARIMLA İNSANLARA ULAŞIYORUM’

Dengbejlik yapmasına görmeyişinin engel olmadığını belirten Tekirbaş, “Doğuştan görme engelliyim. Gözlerim olmayabilir ama sesim var. Ben sesimle hayat verdiğim kılamlarla insanlara ulaşıyorum. Sesimle hayatı görüyorum. Bir kılamı seslendirdiğim zaman heyecanlanıyorum. Çünkü seslendirdiğim her kılamda Kürt kültürünü ve tarihini biraz daha anlıyorum. Tarihimi ve dilimi kılamlardan öğrendim” diye konuştu.

‘ZULMÜ HAKSIZLIĞI SAVAŞI GÖRMEDİĞİM İÇİN MUTLUYUM’

Dünyada yaşanan bunca acı ve haksızlığı görmediği için memnun olan Tekirbaş, “Her gün onlarca insanın toprağa düştüğünü duyuyorum. İnsanların uğradığı haksızlığı duyuyorum. Masum insanların kanının döküldüğünü duyuyorum. Duymak bile beni kahrederken görmeye nasıl dayanırdım. Bazen iyi ki görmüyorum diyorum. Zulmü, haksızlığı, savaşı görmediğim için mutluyum” ifadesinde bulundu.