'KCK avukatlar' davasında kilit dosyalara ret

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının yargılandığı davada, önceki duruşmalarda heyet başkanlığı yapan tutuklu hakim Mehmet Ekinci hakkında istenilen ek dosyalar ile “Gülen Cemaati Çatı İddianamesi”nin getirtilmesi talepleri reddedildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 46 avukatının yargılandığı KCK avukatlar davasının 7’nci duruşması, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, sanık olarak yargılanan 5 avukat katılırken, çok sayıda avukat meslektaşlarını savunmak için duruşma salonunda hazır bulundu.

Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya barolarından avukatlar da duruşmayı izledi.

Duruşma, bir önceki celsede istenen belgelerin okunmasıyla başladı. Önceki celsede, Gülen cemaati soruşturmasından tutuklu bulunan hakim Mehmet Ekinci hakkında yazılan müzakereye verilen cevapta, hakkında toplam 4 soruşturmaya ilişkin bilgilerin gönderildiği görüldü.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ardından avukatların savunmalarına geçildi. Avukatlar, savunmalarında önceki celsedeki taleplerini yineledi. Ardından iddia makamı, mahkeme heyetine sunduğu mütalaasında 2010/521 sayılı dosyanın CMK 250. Maddesi ile ilgili bölümlerin sonuçlarının Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasını istedi.

Daha sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzakere yazılarak 2010/521 sayılı dosyanın şüphelilerinin kim olduğu, soruşturma sonucunda dava açılıp açılmadığı, açılmış ise kimler hakkında hangi mahkemeye dava açıldığı, 2010/521 sayılı soruşturma dosyasından dava dosyası olan iddianamenin 2011/2196 soruşturma nolu dosyası ile tefrik edilip edilmediğinin sorulmasına karar verdi.

Heyet, Ankara’da görülen “Gülen Cemaati Çatı İddianamesi”nin ve dosyanın getirtilmesi ile incelenmesi yönündeki taleplerin yargılamaya katkı sağlamayacağı gerekçesi ile reddine, yine davanın daha önceki duruşmaların başkanlığını yapan Mehmet Ekinci hakkında dosyaya celp edilen iddianameler dışında başkaca hangi soruşturma ve kovuşturma yapıldığına HSYK, Adalet Bakanlığı gibi birimlerden sorulması taleplerinin de reddine karar verdi.