Gezi aileleri açlık grevinde: Ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz

İSTANBUL - Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek amaçlı açlık grevi eylemi başlattı. Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik'in dedesi Mustafa Gedik, "Ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz" dedi.

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, işlerine geri dönmek için Ankara'da 74 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek vermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Ayia Efimia Kilise Meydanı’nda bir haftalık açlık grevi eylemi başlattı.

“KHK öldürür direniş yaşatır” pankartının açıldığı eylemde, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Gezi eylemlerinde yaşamlarını yitiren Hasan Ferit Gedik, Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz'ın aileleri de eyleme destek verdi.

POLİS ALANLARDA DİRENMEYİ YASAKLADI

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu adına açıklama yapan Gezi eylemlerinde yaralanan Volkan Kesanbilici, polisin basın açıklaması dışında herhangi bir eyleme izin vermeyeceğini kendilerine aktardığını söyledi. Kararlarından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerini ifade eden Kesanbilici, “Burada Gezi’de yaşamlarını yitiren gençlerin anneleri, babaları ve dedeleri var. Onların çocuklarını koruyamadık ama; onlara zarar gelsin istemiyoruz. Bir haftalık açlık grevi eylemimizi planladığımız gibi yapacağız ama; yer konusunda değerlendirme de bulunup kararımızı açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Gülmen ve Özakça’nın taleplerini sahiplendiklerini belirten Kesanbilici, “Gezi’nin tüm renklerini, alanları dolduran tüm direnişçileri Nuriye ve Semih’in suretiyle KHK’lara ‘Hayır’ diyen bu iradeyi sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

'ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ'

Kesanbilici’nin ardından Gezi Parkı’nda yaşamlarını yitiren Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit Gedik ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri kısa konuşmalar yaptı. İlk sözü Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan aldı. Nerede bir hak arama mücadelesi var ise orada olma gayreti içinde olacaklarını belirten Baba Elvan, “Bizim canımızı aldılar, daha ötesi yok. Bu insanların da canlarını almamaları için elimizden geleni yapacağız” dedi.

'DİRENİŞE SONUN KADAR DESTEK'

Elvan’ın ardından söz alan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise “Tüm mağdurların yanındayım ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Gedik, aydınlara, akademisyenlere şu çağrıyı yaptı: “Hey insanlar, sosyalistler, aydınlar ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz."

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da her zaman ezilenlerden yana olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayarak taleplerin derhal karşılanması çağrısında bulundu. Son olarak, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise polis amirine seslenerek geçmiş Anneler Günü'nü hatırlattı. Gülmen’in çocuklarının annesine hediye almak istediklerini ama; alamadıklarını dile getiren Elvan, “Yıllardır bu zulme, bu işkenceye uğrayanlara ve evlatlar annelerine hediye alabilsinler diye bu direnişe sonuna kadar destek vereceğim” dedi.

Konuşmaların ardından açlık grevi eylemini inşaat işçisi Mustafa Adnan Akyol devraldı. Akyol, kendilerine yasaklanan bu kaldırımların dahi kendilerinin yaptığına dikkat çekerek yılmadan mücadele edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından eylem alkışlar ile son bulurken açlık grevinin nerede yapılacağı daha sonra duyurulacağı belirtildi.