Ayşe Deniz Karacagil'in anne ve babası gözaltına alındı

İSTANBUL - Rakka'yı özgürleştirme operasyonunda yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil'in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Rakka'yı özgürleştirme operasyonunda yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil'in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil gözaltına alındı. Beyrut’tan İstanbul’a giriş yaptığı Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pasaport kontrolünde gözaltına alınan Erçağan ve Karacagil’in "örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla haklarında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında alındıkları öğrenildi. Erçağan ve Karacagil'in Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi'ne götürüleceği kaydedildi.

Karacagil'in anne ve babası, kızlarının cenaze törenine katılmak üzere Kobanê'ye gitmişti. Anne Nuran Erçağan cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Merhaba direnişin şehri Kobanê, merhaba direnişin kırmızı kenti Kobanê. Kızım 'Yanı başımızda bir savaş var, görmüyorlar anne' dedi. Ve buralara kadar geldi. Arkasından bizi de getirdi. Ve bana sizi vasiyet ederek, ‘Büyük ailesi’ dediği kişilerle tanıştırdı. Kızım Kobanê halkına emanettir. Kobanê'ye sahip çıkan güzel halk kızım size emanettir. Kızım Suriye, İran, Irak ve tüm Ortadoğu halklarına umut olsun, destan olsun. Ben sizi hiç unutmayacağım, gideceğim her yerde sizi anlatacağım. Nasıl onunla savaştığınızı anlatacağım. Burada birbirini tanımayan beş kişi Kobanê halkına emanettir" demişti.