Önce yangın sonra inşaat

BALIKESİR - Burhaniye'de şaibeli bir şekilde çıkan orman yangınının ardından AKP'li belediye amfi tiyatro inşaatına başladı. Yangından kurtulan ağaçlık alanın da AVM ve otopark tehdidi altında olduğu belirtiliyor.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bulunan Taylıleli mahallesindeki ormanlık alanda iki yıl önce şaibeli bir şekilde yangın çıktı. Ardından "bölge çoraklaştı" denilerek yakılan ormanın yerine AKP'li Burhaniye Belediyesi 5 bin kişilik amfi tiyatro yapımına başladı. Rekreasyon alanının (sosyal ve kültürel altyapı alanları kapsamında piknik ve eğlence alanlar/yeşil alanlar) tam ortasında yer alan 5 milyon 420 bin TL proje bedeli ile 72 bin 520 metrekarelik alandaki amfi tiyatro inşaatına ek olarak AVM ve otoparkın da yapılacağı belirtiliyor. Bunun için yangından kurtulan ağaçların da kesilmesi gündemde.

'RESMİ BİR İŞLEM DEĞİL'

Nufüsu 57 bin olan Burhaniye'nin 5 bin kişilik Amfi Tiyatroya ihtiyacının olmadığını düşünen Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) Sözcüsü Av. Filiz Sonsuz, AVM ve otopark inşaatlarının Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından dile getirildiğini; ancak resmi bir işlem olmadığını ifade etti. Proje maliyetinin yüklü olduğunu belirten Sonsuz, belediyenin ilçe sakinlerinin onayı olmadan böyle bir harcama yapmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Belediyeye yönelttikleri onlarca sorunun cevapsız kaldığını ifade eden Sonsuz, "Bu kadar büyük bir amfi tiyatroya ihtiyaç var mıydı? Bunun alt yapısı tamamlandı mı? Bu amfi tiyatro başka tesislerin açılmasına bir bahane mi olacak? AVM'ler, oteller gibi... Bu yapının arkasından kaçınılmaz olarak gelecek olan yatırımlar doğayı, burada olan ağaçları nasıl etkileyecek? Tesisin devamı olarak gelecek olan oteller, AVM'ler ve otoparklar nereye yapılacak? Gelecek olan yapıların yatırımı için kaç tane ağaç kesilecek? 5 bin kişilik bu amfi tiyatroyu neyle nasıl doldurmayı düşünüyorlar? Sorduğum bu sorular bizi cidden endişelendiriyor" diye konuştu.

'DERHAL VAZGEÇİLMELİ'

Amfi tiyatronun yerindeki ağaçların şaibeli bir şekilde yandığını belirten Sonsuz, "Bu alanın tamamı ormanlık. Yanlış bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bizi ilgilendiren boyutu, bu tesisin doğayı incitecek ve zedeleyecek olması ve bu tesislerin artarak devam etmesi. Zaten bu alan yıllar önce yakılmış ya da yanmış. Sonrasında tamamen olmazsa da bir kısmı ağaçlandırıldı. Bu amfi tiyatro buranın tekrar ağaçsız çorak bir alan haline getirilmesine sebep oldu. Bu tesisten ve yapılması planlanan otopark ve AVM'den derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Bunların sökülüp yerine tekrar ağaç dikilmesi gerekiyor. Tabi bunlar yerel idarenin inisiyatifinde olan kararlar. Mevcut idareyle bunu başarabilir miyiz? Açıkçası bilemiyorum" dedi.