'Kışanak ve Tuncel şahsında kadınlar yargılanıyor'

İSTANBUL - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan Av. Züleyha Gülüm, "Kışanak ve Tuncel şahsında kadınlar yargılanıyor" dedi.

Kadın Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifi üyesi avukat Züleyha Gülüm, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in yarın Malatya'da görülecek duruşmasına katlım çağrısı yaptı.

'GÜLTAN VE SEBAHAT'İN SESİNE SES OLMAK İÇİN'

Gülüm, Kışanak ve Tuncel’in 25 kasım, 8 Mart, barış nöbetleri ve kadınların özgürlük, eşitlik taleplerinden dolayı yargılanmasına ilişkin, “Bu dava kadın özgürlük mücadelesinin kazanımlarına, yani tüm kadınlara açılmış bir davadır. Kadınlar olarak ‘sahipleniyoruz, bir aradayız dayanışıyoruz yargılayamazsınız’ demek için 20 Haziran 2017 Salı günü saat 14.00'te Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmada olacağız. Gültan ve Sebahat'in sesine ses olmak ve 'kadın mücadelesi yargılanamaz' demek için tüm kadınları duruşmaya katılmaya çağırıyoruz” dedi.

'KADIN İRADESİ YOK EDİLMEK İSTENİYOR'

Uzun yıllardır kadın mücadelesinin, erkek egemen iktidarların anlayışlarına uymamasından kaynaklı hep yargılanma nedeni olduğunu vurgulayan Gülüm, “Kadınlar kendilerine yönelik erkek egemen, devletçi yapıya karşı yaptığı her eylemde, her basın açıklamasında ya da her protestoda yargılamalar ile karşı karşıya kaldı” dedi. Bugün ise gelinen aşamaya bakıldığında kadın siyasetçilerin ve temsilcilerinin yargılandığını hatırlatan Gülüm, bununla kadın temsiliyetinin, kadın iradesinin ve dayanışmasının yok edilmek istendiğini söyledi.

'KADINLARA MESAJ VERİLİYOR'

“Özellikle Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel gibi isimlerin ve diğer birçok kadın arkadaşlarımızın dosyalarına baktığımız zaman, kadınların temel hak ve özgürlükleri için yapmış olduğu açıklamaların, eylemlerin bile suç unsuru sayıldığını gördük” diyen Gülüm, "Kadınların nasıl yaşayacağına erkekler karar veremez" sözlerinden dolayı tutuklu yargılanan Kışanak'ın özelinde tüm kadınların yargılandığını ifade etti. Bu yargılama ile kadınlara, “Bakın siz bizim egemenliğimize, iktidarlığımıza, verdiğimiz kararlara karşı çıkarsınız sizin de sonunuz bunlar gibi olur" mesajının verilmek istendiğini belirten Gülüm, “Özellikle, Kürdistan bölgesindeki belediyelere baktığımızda eş başkanlar görevden alındı. Kadınların şiddete uğradığında, mağdur edildiğinde ya da herhangi bir sosyal dayanışma söz konusu olduğunda belediyelere gidip başvurabilecekleri kurumlar vardı. Bunları oluşturanlar kimdi eş başkanlardı” şeklinde konuştu.