Tepkiler ağaçların taşınmasını durdurdu

BATMAN - Gelen tepkiler üzerine Batman-Hasankeyf yolu üzerinde bulunan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bahçesinde bine yakın ağacın taşınacağı okul projesini durduran yetkililer, alanın okul yapmaya uygun olmadığını belirtti.

Batman-Hasankeyf yolu üzerinde bulunan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bahçesinde bulunan yüzlerce ağacın yapılacak yeni okul nedeniyle kesileceği haberleri tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine Batman İl Özel İdare tarafından yapılan açıklamada, ağaçların taşınmasının durdurulduğu ve okul inşaatının Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait boş araziye kaydırıldığı belirtildi. 7 Haziran'da Batman-Hasankeyf yolu üzerinde bulunan Gazi Anadolu Teknik Meslek Lisesi'nin bahçesinde bulunan 1000’e yakın ağacın yapılacak yeni okul nedeniyle kesilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu haberleri kamuoyuna yansımıştı.

Öğrenciler tarafından dikilen ve 1000'e yakın ağacın bulunduğu okul bahçesi, Batman Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Nisan ayında yapılan ve yaklaşık 2 Trilyon'a mal olan ihalenin ardından valilik ile belediye tarafından imara açılmıştı. Bunun üzerine başlatılan süreç kapsamında 50'ye yakın ağaç akşam saatlerinde belediyenin ağaç taşıma araçlarıyla Oduncular Sitesi olarak bölgeye taşınmıştı.

TAŞINAN 50’YE YAKIN AĞAÇ BAŞKA YERE DİKİLDİ

Gerek İl Özel İdare gerekse belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ndeki yetkililer tarafından ağaçların akıbeti ile ilgili bilgi verilmemesi kamuoyunda tepkiye neden olmuştu. Ekolojistlerin girişimi ile konunun basına yansıması ve gelen tepkiler üzerine İl Özel İdaresi tarafından ağaçların taşınması çalışması durduruldu. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Özer tarafından yapılan açıklamada, okul yapılacak yerde incelemelerde bulunulduğu ve alanın okul yapmaya uygun olmadığı belirtildi.
Yapılan açıklamanın ardından yeni yapılacak okul inşaatının Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait boş araziye kaydırıldığı öğrenildi.

TEPKİLER ÜZERİNE AĞAÇLARIN TAŞINMASI DURDURULDU

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Okul projelerinin yer tahsisini Milli Eğitim Müdürlüğü yapar, biz ise ihalesini yaparız. 24 derslikli okul projesi bize geldiğinde, belirtilen yere bizzat giderek inceleme yaptım. Gazi YİBO’nin bahçesinde bulunan halı sahada okul projesi yapılacak. Teknik ekiplerin incelemesi sürüyor. Elbette ağaçların kesilmesini biz de tasvip etmeyiz. Okulun, ağaçların arasına sıkışıp kalmasını da doğru bulmuyoruz. Elimizde iki seçenek var; ya okul projesini çekme payı ile boş alana kaydırıp ağaçlardan biraz daha uzaklaştıracağız ya da okulun yol kısmına girecek çok az sayıda ağaç için taşıma işlemi yapıp, taşıyacağımız ağaçları da okulun park alanına dikeceğiz."