Petkim işçisi: Talepler kabul edilene kadar direnişe devam

İZMİR – Petkim’de iş bırakma eylemi başlatan işçiler, talepleri kabul edilene kadar bekleyişlerinin süreceğini bildirdi. İşçiler ayrıca, kapıda bekletilen polis zırhlı araçlarının geri çekilmesini istedi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Petkim'de Petrol İş Sendikası ile Socar A.Ş. arasında süren 10’ununcu Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanmaması üzerine iş bırakma eylemi başlatan işçilerin rafineri önündeki bekleyişi devam ediyor. İşçilerin bekleyişi sırasında Socar A.Ş. yetkililerinin talebi üzerine sendika yöneticileri fabrikaya girerek, yetkililer ile görüşme yaptı. Rafineri önüne gelen Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz ve Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de fabrikaya girerek, yetkililer ile görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından rafineri önünde bekletilen TOMA ve çevik kuvvet polislerinin bir kısmı geri çekildi. Bölgede az sayıda çevik kuvvet polisi bırakıldı.

TALEPLER KABUL EDİLENE KADAR

Polisin çekilmesinin ardından rafineri önünde açıklama yapan Petrol İş Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu sözleşme döneminde insan onuruna yaraşır bir ücret, insanca çalışma ortamı ve iş barışı istediklerini dile getirdi. Firmanın verdiği teklifin işçilerin eylemde olması için yeterli olduğunu vurgulayan Oktay, “Verdikleri teklif, genel ücret zammı için enflasyon oranı, ücret farkının giderilmesi için de 2+2 artışları birinci yıl 3 olsun, ikinci yıl 2 olsun. Bu teklifi asla kabul etmiyoruz. Genel ücret zammının arttırılmasını, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farkının kaldırılmasını istiyoruz” diyerek işçilerin taleplerini yineledi.

Talepleri kabul edilene kadar her türlü direnişi geliştireceklerini belirten ve verdikleri mücadelenin meşru olduğunu söyleyen Oktay, talepleri karşılık bulana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti. Polislerin tamamen çekilmesi halinde kart basarak fabrikaya gireceklerini belirten Oktay, eylemlerine içerde devam edeceklerini belirtti.

Oktay'ın kısa açıklamasının ardından "Aç susuz ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz " ve “Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.