Mersin’de Adalet Yürüyüşü’ne “düşünme eylemi” ile destek

MERSİN - CHP'nin başlatmış olduğu adalet yürüyüşüne Mersin CHP İl Örgütü ve Emek ve Demokrasi Platform’u yaptıkları “düşünme eylemi” ile destek verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne destek vermek için sahilde bulunan Barış Meydanı’nda bir araya gelerek düşünme eylemi gerçekleştirdi. Aralarında CHP Mersin milletvekilleri Serdar Kuyucuoğlu ve Hüseyin Çamak’ın da bulunduğu çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde “Adalet”, “Herkes için adalet” yazılı dövizler taşındı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da CHP'nin eylemine Mersin İdman Yurdu Spor Tesisleri önünde bir araya gelerek, yaptıkları yürüyüşle destek verdi. “Adalet” pankartının taşındığı yürüyüşte, tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğraflarının yer aldığı “OHAL kaldırılsın, KHK’ler kaldırılsın” önlükler giyildi. Burada bir araya gelen yurttaşlar sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “ Herkes için adalet” ve “Ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 15 Temmuz sonrası Türkiye’de adaletin artık olmadığını dile getirerek “15 Temmuz sonrası OHAL ile baskılar ve hukuk dışı uygulamalar arttı. Öyle gösteriyor ki Türkiye’de adalet yok. Son uygulamalar gösteriyor ki hukuk ve adalet siyasi iktidarın emri altına girmiştir” dedi.

'ADALET HERKESE LAZIM'

Ardından söz alan CHP Mersin milletvekili Serdar Kuyucuoğlu da, Türkiye’de adaleti OHAL’den dolayı mağdur olan işten atılanlar için akademisyenler ve haksız yere tutuklu bulunanlar için savunduklarını dile getirdi. "Adalet herkes için gerekli" diyen Kuyucuoğlu, “Adalet herkese lazım, Cumhurbaşkanı Erdoğan için de lazım. Çünkü Türkiye hukuk devleti olmak zorunda” dedi.

Son olarak Emek ve Demokrasi Platform’u adına konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi Yılmaz Bozkurt özgürlük, demokrasi ve adalet için yürüdüklerini belirtti. Yürüyüşün 70 Milyon için olduğunu aktaran Bozkurt “Gün mücadele etme günü, gün adaletin, demokrasinin yerinde saf tutma günü” dedi. Ülkede AKP dışında her kesime saldırıldığını dile getiren Bozkurt, siyaset yapan mücadele eden tüm demokrasi güçlerine CHP’ye, HDP’ye ve barıştan, özgürlüklerden yana olan güçlere saldırıldığını hatırlattı.

Yapılan açıklamaların ardından yurttaşlar oturarak, düşünme eylemi gerçekleştirdi. Barış Meydanı'nda kurulan çadırla CHP ve demokrasi kesimleri her gün "düşünme " eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu.