Gazeteci Doğan tahliye edildi

MARDİN - KHK ile kapatılan dünyanın ilk kadın haber ajansı olan JINHA editörü Zehra Doğan, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye oldu. Cezaevi önünde konuşan Doğan, "Gazeteciliğe yılmadan devam edeceğim" dedi.

Mardin'de 23 Temmuz tarihinde gözaltına alınan ve gizli tanık beyanlarına dayanılarak “Örgüte üye olmak”, "Örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklanan Gazeteci Zehra Doğan, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasının ilk duruşmasında tahliye edildi. Duruşmaya Doğan’ın meslektaşları ve avukatları katıldı.

AVUKATLAR BERAAT TALEBİNDE BULUNDU

Davada söz alan Doğan'ın avukatları Doğan'a yönelik suçlamaların gazetecilik faaliyetleri olduğunu belirterek, beraat talebinde bulundu.
Avukatların ardından konuşan Doğan da kendisine yönelik suçlamaların gazetecilik faaliyetleri olduğunu kaydederek, gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı 4.5 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu söyledi.

Avukatlar ve Doğan'ın ardından mahkeme ara vermeden karara geçti. Mahkeme Doğan'ın "Örgüt üyeliğinden" beraatına kararı verirken, "Örgüt propagandasından" ise tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 23 Şubat 2017 tarihine ertelendi.

Jin Haber Ajansı (JINHA) editörlerinden olan Doğan 4.5 aydır Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutuluyordu.

'GAZETECİLİĞE YILMADAN DEVAM EDECEĞİM'

Tahliye edilen Doğan, tutulduğu cezaevi önünde meslektaşları, ailesi ve avukatları tarafından zılgıtlarla karşılandı. Burada kısa bir açıklama yapan Doğan,
tahliye edilmesine sevindiğini belirterek, “Hala cezaevinde tutuklu bulunan yüzlerce arkadaşım için çok üzgünüm. Bundan sonra da gazetecilik faaliyetlerime devam ettireceğim. Onlarca TV, radyo, ajans ve gazetenin kapatılmasına rağmen özellikle çalıştığım JINHA’nın kapatılmasına rağmen üzgünüm ancak tüm engellemelere rağmen yılmadan devam edeceğim” diye konuştu.

Cezaevindeki tüm siyasi tututuklu kadınların halka selamları olduğunu ifade eden Doğan, tutukluların yılmadan mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.