Paylan: Ölülerimize bile saygıları yok

VAN – Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılan Garo Paylan, kayyum tarafından üzerine tuvalet yaptırılan Ermeni Mezarlığı’nı ziyaret ederek, ne yaşayanlara ne de ölülere saygının olduğunu söyledi. Paylan, er ya da geç vicdanın bu topraklara hakim olacağını dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van’da Musa Anter Barış Parkı’nda sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılan Garo Paylan, Edremit Belediyesi kayyumunun Ermeni Mezarlığı üzerine yaptırdığı tuvalet, soyunma kabini ve plaj alanında incelemelerde bulundu. Tepkiler üzerine “temizlik ve ilaçlama” yapılıyor denilerek kapatılan Dilkaya (Xorkom) köyündeki plaj yeniden açılırken, höyüğün etrafına çit çekilmiş. Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın da bulunduğu heyet, köylülerle görüştü. İncelemelerin ardından dihaber’e konuşan Paylan, plaja saçılmış insan kemiklerini göstererek, yapılanların Ermeni halkına karşı saygısızlık olduğunu ifade etti.

KEMİKLERİ AĞACIN KÖKÜNE GÖMDÜ

Fotoğraf ve görüntü alınmasına ilişkin özel güvenliğin çıkardığı zorluklara dikkat çeken Paylan, bulduğu kemikleri ağacın köküne gömerek, “Burada binlerce yıl medeniyetlere ev sahipliği yapan Höyük bulunuyor. Burası çok uzun yıllar Ermeni halkına ev sahipliği yaptı. Şu an ise kemikler birçok yerden dışarı çıkmış. Ermeni Mezarlığı olduğu açık. Maalesef şu an elimde insan kemikleri var, uzuv kemikleri ve omurilik kemikleri var. Bugünlerde Türkiye’de yaşayan halklara saygı yok ama her şeyden önce ölülerimize saygıları yok!” dedi.

‘NE YAŞAYANLARA NE DE ÖLÜLERİMİZE SAYGI VAR’

İktidarın ölülere dahi saygısının kalmadığın belirten Paylan, höyüğün üzerine kurulu tuvaletleri işaret ederek, “Gördüğünüz gibi höyüğün bir kısmı çerçevelenmiş ama ileride mezarlığın devamına beton yapıdan kantin, mescit ve tuvaletler yapılmış. Alt kısmına ise asfalt döşenmiş. Bu görüntü gerçekten çok üzücü bir durum olarak karşımızda duruyor. Bu yapılan saygısızlık yalnızca Ermenilere değil, ülkede yaşayan tüm halklara yapılmıştır. Ney yaşayanlara ne de ölülerimize saygı gösterilmiyor” diye konuştu.

‘BU SAYGISIZLIK SON BULMALI’

Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Van’da yüzlerce Ermeni mezarlığı, kilisesi vardı. Kültürel mirasları büyük oranda yok edildi. Ama benim en çok üzüldüğüm şey mezarlıkların yok edilmesi hatta üzerine tuvalet yapılmasıdır. Van’daki kayyumdan ve hükümetten öncelikle ölülerimize saygı göstermesini istiyorum. Kınıyorum. Bu olayın takipçisi olacağım. Geçmişimizin, ölülerimizin üzerine yapılan bu saygısızlığın son bulması için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

GORKY’NİN BİYOGRAFİSİNİN BULUNDUĞU TABELA YOK

Soykırım öncesi Dilkaya mahallesinde yaşayan ünlü Ermeni ressam Arşil Gorky’nin anısına yapılan çeşmenin üzerine Ermenice, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı biyografisinin kaldırıldığına dikkat çeken Paylan, “Burası ünlü Ermeni Ressam Gorky’nin köyü. Ermeni Soykırımının başladığı günlerde Gorky ailesi ile birlikte Erivan’a kaçmak durumunda kalıyor. Ve bir daha da topraklarına dönemiyor. Onun anısına bir çeşme yapılmıştı. Ve çeşmede dört dilde biyografisi yazıyordu. Onun anısına bir tabela yapılmıştı. Bütün dünyanın bildiği tanıdığı bir ressamın adına yapılan tabela yurttaşların anlatımına göre kayyım bu tabelayı sökmüş” diye belirtti.

‘ERMENİ ADINA NE VARSA SÖKÜP ATILMAK İSTENİYOR’

Ermeni ressam Gorky gibi önemli sanatçılarla gurur duyulması gerektiğini dile getiren Paylan, şunları söyledi: “Ancak Ermeni adına ne varsa bu topraklarda sökülüp atılmak isteniyor. Onlar sanki bu topraklarda hiç yaşamamış gibi gösteriliyor. Ne zamanki biz Kürtlerin değerleriyle, Ermenilerin değerleriyle Türklerin değerleriyle hep beraber gurur duyarsak, burası ortak vatanımız olacak. Yoksa böyle utançlarla hatırayı ve hafızayı silen, gurur duymamız gerekirken, tabelası sökülen hep beraber karanlık bir ülkede yaşayacağız. Ama biz hep beraber bu ülkeyi aydınlatacağız. Buna inanıyoruz.”

‘ÖNCE ERMENİLER ŞİMDİ KÜRTLER’

Vicdan ve Adalet Nöbeti için geldiğini ancak büyük bir vicdansızlıkla karşılaştığını ifade eden Paylan, kötülüğün sıradanlaştığı günlerden geçildiğini hatırlattı. Halkların bugünlerde büyük bir zulüm dalgası ile karşı karşıya olduklarını belirten Paylan, “Yüzyıl önce burada Ermeni halkına karşı büyük bir zulüm yaşatıldı. Yüzyıl sonra ise Kürt halkına büyük bir zulüm yaşatılıyor” ifadelerinde bulundu.

‘TAM DA BU SEBEPLE VİCDAN VE ADALET NÖBETİ’

Karanlığın ülkeyi çepeçevre sardığını vurgulayan Paylan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kötülük uygulayanlar dün Talat Paşa ve Enver Paşa’ydı, bugün ise Tayyip Erdoğan ve onun getirdiği sistem. Kötülük ve vicdansızlık yapmaya devam ediyorlar. Biz vicdan dedikçe onlar zulüm diyor. Biz adalet dedikçe onlar adaletsizlik diyor. Maalesef bunlarla karşı karşıyayız ama biz bu toprakların vicdanına güveniyoruz. Er ya da geç vicdan ve adalet bu topraklara hakim olacak. Biz vicdan ve adalet nöbet eylemini tam da bu sebeple gerçekleştiriyoruz.”