'Kurtuluşun yolu Öcalan'ı sahiplenmekten geçiyor'

ADANA - DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan gözaltına alındığı için katılmadığı Adana'daki halk buluşmasında konuşan DBP MYK Üyesi Zeki Baran, kurtuluşun yolunun Öcalan'ı sahiplenmekten geçtiğini söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Örgütü, "Aydınlanan toplumla özgür geleceğe" sloganıyla Şirin Müzikhol'de halk buluşması gerçekleştirdi. Halk buluşması için kente gelen DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah gözaltına alındı. Buluşmaya, DBP MYK Üyesi Zeki Baran, DBP PM Üyesi Erol Demirhan, HDP MYK Üyesi Asiye Kolçak, HDP PM Üyesi Ziya Çalışkan, HDP, HDK ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan buluşmada konuşan DBP PM Üyesi Erol Demirhan, devletin halk buluşmalarından korktuğu için eş genel başkanlarının gözaltına alındığını belirterek, “Tüm baskı ve engellemelere rağmen mücadelemizi sürdürüp yükseleceğiz” dedi.

DBP MYK Üyesi Zeki Baran da, eş genel başkanları Mehmet Arslan'ın gözaltına alınmasının ne hukuki ne vicdani ne de ahlaki olduğunu ifade ederek, “Sizin baskı uygulamalarına diz çökmeyeceğiz. Direnerek ve halkımızla birleşerek kazanacağız” diye belirtti. Kürt halkına silahlı mücadelenin dayatıldığını aktaran Baran, cezaevlerinde uygulanmaya çalışılan "tek tip elbise" uygulamasının insanlık onuruna yakışmadığını söyledi.

'TEK KURTULUŞ ÖCALAN'

Cezaevinde tutuklu bulunan Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini ifade eden Baran, Bakırhan gibi hasta olan tutukluların yaşamlarının birilerinin inisiyatifine bırakılmasının kabule edilemez olduğunu ve bir an önce hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Baran, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Saray Belediye Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz’ın darp edilmesine de tepki göstererek, “AKP varlığını ve geleceğini kaos, savaş, yıkım ve ölümde görmektir” diye belirtti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride işaret eden Baran, halkların şuan yaşanan durumdan kurtulmasının yolunun Öcalan’ı sahiplenmekten geçtiğini söyledi. Baran, “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılırsa, Türkiye halkları kendi kaderini ve geleceğini AKP faşizmine rağmen tayin etme hakkını ve imkanını bulacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından halk buluşması basına kapalı bir şekilde devam etti.