ABD'li Istenes: Enstitünün kapatılması Kürtçe'yi öğrenmemi engellemeyecek

İSTANBUL - ABD'nin Kaliforniya eyaletinden Kürt dilini öğrenmek için 7 ay önce İstanbul'a gelen kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü öğrencilerinden Brandon Istenes, enstitünün kapatılmış olmasının kendi eğitimini çok engellemeyeceğini ve Kürt dilini öğrenmeye devam edeceğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından Olağanüstü Hal'in (OHAL) 11. maddesi kapsamında faaliyetleri durdurulan 94 dernek arasında yer alan İstanbul Kürt Enstitüsü yoluna devam etmekte kararlı. Enstitünün öğrencileri, Mamostelerinin (öğretmen) açtığı yoldan yürüyeceklerini ve öğrendikleri bilgiler ışığında Kürt dilini daha da geliştireceklerini söyledi.

KÜRTÇE İÇİN KALİFORNİYA’DAN İSTANBUL’A GELDİ

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinden Kürt dilini öğrenmek için 7 ay önce İstanbul'a gelen Brandon Istenes (25), Kürt diline ve halkına derin bir hayranlık duymasının dili öğrenmeye başlamasında en büyük etmen olduğunu söyledi. Brandon, “Enstitü’de dersler çok güzeldi, arkadaşlar, hocalarımız... Belki de bu kadar güzel olmasaydı ben Kürtçe'yi bu kadar hızlı öğrenemezdim” dedi. Kürtlerin yaşamlarını merak edip, Kürt illerini gezmeyi çok istediğinden Kürt dilinin kendisi için bir ihtiyaç haline geldiğini belirten Brandon, enstitüden aldığı eğitim ile bu ihtiyacı tam anlamıyla karşıladığını belirtti.

‘GEREKİRSE ÖZEL DERS ALACAĞIM’

İngilizce ve İspanyolca’nın yanı sıra yeni bir dil olarak da Kürtçe'yi öğrenmek istediğini ve Türkiye’de bu dilin sadece Kürtler tarafından bilinmesine de anlam veremediğini belirten Brandon, “Türkiye’de güçlü bir nüfusa ait bir dilin bu kadar sınırlı bırakılmış olması ve öğreniminin de zorlaştırılmasını anlayamıyorum” dedi. Enstitünün kapatılmış olmasının kendi eğitimini çok engellemeyeceğini aktaran Brandon, gerekirse alacağı özel dersler ile bu eğitimi tamamlayıp, Kürt illerini gezeceğini belirtti.

‘BU DİLİ İÇİMDE YAŞIYORUM, KOPARAMAZLAR’

Enstitünün bir diğer öğrencisi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Recep Bulut. Bulut, Diyarbakır’daki evlerinde çocukluğundan beri konuşulan dili biraz daha geliştirmek için enstitüde eğitim görüp, çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi. Üniversiteyi kazanması ile enstitüde de Kürtçe eğitimlere dahil olan Bulut, enstitünün kapatılmasının ise bir yıldırma politikası olduğunu dile getirdi. Bulut, “Kapatmanın ardından bu dile olan inancım daha da kamçılandı. Ben bu dili içimde yaşıyorum. Her zaman öğrenmenin ve dili geliştirmenin yöntemlerini geliştireceğim” dedi.

'HER YER EĞİTİM ALANI'

Şubat ayında yeni eğitim dönemlerine başlayacaklarını belirten Bulut, “Enstitü gerçekten Kürt dili için yaptığı çalışmalar çok değerliydi. Biz, Kürtçeyi geliştirmek ve öğrenmek için de muhakkak ki önemli bir alandı. Fakat bu kurumun kapatılmış olması demek, bizlerin bu dili geliştiremeyecek veya öğrenemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bizler her alanı eğitim alanı olarak görüyoruz. Binalardan da taşacağız gerekirse” diye konuştu.

‘KÜRTÇE'NİN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Dengbejliğin yanı sıra Kürt dili adına çalışmalar yürüten Kürt Sanatçı Berfin Demir (32) ise, Kürt bilge Musa Anter’in binbir emek ile kurduğu enstitünün kapatılmasına ve işlevsiz bırakılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Aslen Şırnaklı olup, devletin 80’ler de köyleri yakıp boşaltması ile Batman’a göç eden Demir, “Onlar her ne kadar bu dili yok etmek isteseler de, bu dil ile birlikte bu halkı da yok etmek için uğraşsalar da, kimimiz eserleri ile, kimimiz şarkılar ile kültürümüze ve dilimize sahip çıkacağız, yok edilmesine olanak vermeyeceğiz” dedi. Kürt dili ve tarihi üzerine bir kitap yazma hayalinin olduğunu aktaran Demir, bu hayalinin her daim olacağını ve gerçekleşeceğini belirtti. Kapatmaların bugün her yerde yapıldığını, sahiplendikleri birçok kurum ile birlikte enstitünün de kapatıldığını söyleyen Demir, “ Bu enstitüyü kuranlar bugünlere gelmesini hayal ettiler. Bizler ise bugüne kadar çok az hasar ile gelen Kürt dilini daha da ileriye taşıyacağız" dedi.

Asya İnedi - dihaber