Nöbetçi yayın yönetmenleri davası: Doğruların yanındayız

İSTANBUL - Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gazeteci Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin, Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği davasında bir kez daha hakim karşısına çıktı. Çok sayıda gazetecinin katıldığı duruşma sonrası konuşan Fincancı, "Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir" dedi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Fincancı ve Önderoğlu ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya çok sayıda gazeteci, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri de izleyici olarak katıldı.

Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ise duruşmaya getirilmedi.

Duruşma, celse arasında mahkemeye gönderilen belgelerin okunmasıyla başladı. Mahkeme heyeti, yazar Ahmet Nesin’in ifadesinin alınmadığı gerekçesiyle duruşmayı 21 Mart gününe erteledi.

FİNCANCI: DURDUĞUMUZ YER DOĞRULARIN YERİDİR

Duruşma ardından heyet ve gazeteciler adliye önünde açıklama yaptı. Burada konuşan Fincancı, “Bugün pek çok gazeteci hakikati dile getirdiği için yargılanıyor” dedi. Dışarda olanlardan gazeteci sayısından daha fazlasının cezaevinde olduğunu kaydeden Fincancı, “Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir. Biz mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖNDEROĞLU: MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Erol Önderoğlu, “Biz AKP döneminde kurulmuş sendikalar değiliz. Onlardan önce de vardık biz. Bizler gazeteciliğimizi her koşulda yaptık, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Bizim amacımız en temel insan haklarının ihlal edilmediği, KHK’ler ile hayatlarının karartılmadığı bir Türkiye istiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Türkiye’de bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

GÜL: GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ ÜYESİYİZ

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Evet biz bir örgütün üyesi olabiliriz. Biz gazetecilik örgütleri üyesiyiz. Gazeteciler cezaevlerinden ve adliyelerden bir an önce çıkarılsın” dedi.

BERBEROĞLU: ŞAKA MISINIZ SİZ?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu, “Bu mahkeme heyetinden başka beklediğimiz bir şey değil. Bu bir medya davasıdır ne silahlı örgütü... Şaka mısınız siz?” diye konuştu.

RFS SEKRETERİ: ERTELENEN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, “Duruşmalar bugün bir kez daha ertelendi. Ertelenen demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğüdür” dedi.

POLAT: ENDİŞELİYİZ

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, 6 gazetecinin 18 gündür gözaltında tutulduğuna dikkat çekerek, “Bu darbe süreçlerinde yaşanan bir durumdur. Endişeliyiz. Gözaltı süresinin uzayabileceği endişesini taşıyoruz” dedi.

ETHA editörü Arzu Demir de, “Savcılık iddiaları araştıracağına bizim arkadaşlarımızı gözaltına alıyor” dedi.