12 OCAK 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Meclis'te tartışılan anayasa, OHAL ve KHK’lere karşı Kocaeli Demokrasi Girişimi adıyla bir araya gelen farklı siyasi, inanç ve görüşten yurttaşlar, Meclis’te görüşülen anayasa değişikliğine karşı alanlara çıkmaya hazırlanıyor.

* Hava kirliliğine karşı uyarılarda bulunan Dr. Zeki Gül, özelikle solunum yolu ve kalp hastalığı olanların bu tür havalara dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

* İstanbul ile başlayıp ülke geneline yayılması beklenen elektrik kesintilerine ilişkin bilgi veren EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya, kesintilerinin temelinde enerji sistemindeki plansızlık ve altyapı yetersizliği olduğunu söyledi.

* Diyarbakır'da yakın arkadaşı Mehmet İnci'yi silahla öldüren Aykut Eryılmaz'ın, "Beni dağa götürmek istedi. Ben de çektim vurdum" diyerek cinayetten kurtulmaya çalıştığı ileri sürüldü. Üstelik cinayeti Eryılmaz'ın değil, babası Sipahattin Eryılmaz tarafından işlendiği de iddia ediliyor.

* 12 Eylül askeri darbe döneminde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hüseyin Morsümbül’ün çocukluk arkadaşı Turabi Kişin, mahallenin yanında askeri alayın sınırlarının bitişiğindeki top oynadıkları alanın Morsümbül'ün gözaltında işkence ile öldürülme alanı olduğunu söyledi.

* 19 gündür gözaltında tutulan 6 gazetecinin dosyasına hala ulaşılamazken, avukatlar gözaltların hukuksuz olduğunu söyledi. Avukatlar, 30 günlük gözaltı kararının olmayan delillerin üretilmesi için verildiğini söyleyerek, gözaltı süresinin infaz dönüştüğünü dile getirdi.

* DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto ettiği sırada bir grup tarafından vurulan ve linç edilerek katledilen Ekrem Kaçeroğlu davasında sanıklar mahkemeye dahi gelmezken, aynı gün ve aynı yerde DAİŞ saldırılarını protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Leyla İldeniz, Abdülrezzak Karataş ve Abdülcebbar İnan hakkında 3'er yıl hapis cezası verildi.

* Briket, tuğla gibi ucuz malzemenin çıkması ve köyden kente yoğun göç dalgası nedeniyle antik çağlardan günümüze miras kalan Medele köyündeki taş evler yok olmayla yüz yüze. Antik çağlardan günümüze tarihi mirası nakşeden son taş ustalarının akıbeti ise bilinmiyor.

* Hakkari’de yüzyıllardır kıymet verilen misafirlere ikram edildiği için Qehwa Egida olarak adlandırılan Menengiç Kahvesi, kış aylarında en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor.

* Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (09.00)

* Tutuklu HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in ise Mardin 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde duruşması görülecek. (09.00)

* Diyarbakır'da 2009 yılında "KCK" adı altında yapılan operasyonlarda aralarında DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile tutuklu belediye eşbaşkanları Fırat Anlı ve Ahmet Türk'ün de bulunduğu 154 Kürt siyasetçi hakkında açılan "KCK Ana Davası"nın 67'inci duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* İstanbul'da 18 Ekim 2016'da polis tarafından göğsünden vurulduktan sonra kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitiren Dilek Doğan’ı katleden polisin yargılandığı dava duruşması İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

POLİTİKA

* Rusya, İran ve Türkiye garantörlüğünde Astana’da düşünülen görüşmeler için sınır hattında gazetecilik yapan İbrahim Gezici, Kürtsüz Astana’nın Cenevre görüşmelerinin karikatürü olacağını söylerken, Heysem Ali ise, “Kürtleri çağırmasalar savaşı, çağırsalar çözümü konuşacaklar” dedi.

* Kürt halkı için büyük önem taşıyan Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanıp birliğin sağlanmasının önemine dikkat çeken Kürt partileri, Kürt halkının Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha kaybetmemesi için birliğin şart olduğunu vurguladı.

* Almanya Êzidîler Federasyonu Başkanı Zerdeşt Günay, "Şengal'de bizi katliama terk edenlerin konuşma hakkı olamaz" dedi.

* Meclis'te devam eden anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri takip edilecek.

* DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve görevinden uzaklaştırılan DBP'li belediye eşbaşkanları, basın mensupları ile Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan Dicle Kafe’de bir araya gelecek. (10.00)

KADIN

* Üst üste yaşanan bomba ve patlamalar başkentin turizmini vurdu. Kentin turist merkezi olan kalenin etrafında ürettikleri ürünleri satarak geçimlerine sağlayan kadınlar, "Tezgahımızı açtığımız gibi kapatıyoruz" diyor.

EKONOMİ

* Ekonomik kriz ve alım gücünün düştüğünden dert yanan Kahtalı pazarcılar, aldıkları ürünü çoğu zaman satamadıklarını belirterek, zararla günü kaptıklarını dile getirdi.

KÜLTÜR SANAT

* Şiir ve romanlarını “Dengbêjesk (Dengbêjvari)” adı verdiği tarzda yazan Abdurrahman Bedir, Geliyê Zîlan katliamı üzerine çıkartacağı “Warê Firaran” adlı kitabıyla katliamdan göç edenlerin ve katliamdan etkilenenlerin acısını anlatacak.

* Kürtlerin en önemli kültürel miraslarından olan dengbejliği yaşatanlardan görme engelli Ayhan Tekirbaş, “Gözlerim olmayabilir ama sesim var. Ben sesimle hayat verdiğim kılamlarla insanlara ulaşıyorum. Sesimle hayatı görüyorum” dedi.