‘Zorla dağa götürecekti' deyip cezadan kurtulmak istemiş

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da yakın arkadaşı Mehmet İnci'yi silahla öldüren Aykut Eryılmaz'ın, "Beni dağa götürmek istedi. Ben de çektim vurdum" diyerek kurtulmaya çalıştığı ileri sürüldü. Üstelik cinayeti Eryılmaz'ın değil, babası Sipahattin Eryılmaz tarafından işlendiği de iddia ediliyor.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semti çöp arıtma tesisleri bölgesindeki tren rayları üzerinde 4 Ocak akşamı seramik işçisi Mehmet İnci’ye (21) ait cenaze bulundu. Olay yerine gelen polisler İnci’nin cenazesinin yanında bir adet boş mermi kovanı buldu. Olayın ardından İnci’nin (21) arkadaşı Aykut Eryılmaz (18) cinayette kullanılan silahla birlikte Şehitlik Polis Merkezi Amirliği'ne giderek cinayeti kendisinin işlediğini söyledi. Cinayet, merkez medyada, “Zorla PKK’ya götürmek isteyince öldürdü” şeklinde haberleştirildi. Ancak olayın medyada yer aldığı gibi olmadığı, cinayet zanlısının alacağı cezadan kurtulmak için böyle bir yalan uydurduğu ortaya çıktı. Olay günü İnci ve Eryılmaz’ın yanında olan arkadaşları Sinan Kaya (19) Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede cinayeti Eryılmaz’ın değil, babası Sipahattin Eryılmaz’ın işlediğini ve polislerin olay yerinde buldukları 1 adet kovan olmasına rağmen olayda 3 veya 4 el ateş edildiğini söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alınan Kaya, “01.01.2017 günü öğleden sonra Aykut Eryılmaz’ın abileri beni buldu. Aykut’un evden babasına ait 30-35 bin lira parayı azar azar gizlice harcadığını ve 31.12.2016 günü eve gelmediğini ve benden Aykut’u bulmamı istediler. Aykut’a mesaj atıp ‘görüşelim’ dedim. Aykut ‘Bana tuzak kurmuyorsun değil mi?’ diye sordu. Sonra buluşup geceyi geçirmek için otele gittik. Aykut’a ‘Ne oldu?’ diye sordum. Her şeyi abilerinin yaptığını ve babasının da onu suçladığını söyledi’’ dedi.

‘MEHMET’İ EVE GETİRİP KONUŞACAKLAR SANDIM’

Diğer gün Eryılmaz’ı eve gitmek için ikna ettiğini söyleyerek ifadesine devam eden Kaya, “Babası Sipahattin Eryılmaz içeri girer girmez oğlunu dövmeye başladı. Kemerini çıkarıp kemerle de dövdü. Evde eniştesi Cihat Akıncı da vardı. Ablası Aykut’un mesajlarını babasına gösterdi. Babası Aykut’a mesajlaştığı kişinin kim olduğunu sordu. Aykut da Mehmet İnci olduğunu söyledi. Bana tanıyıp tanımadığımı sordu. Tanıdığımı söyleyince ‘al gel’ dedi. Ben ve eniştesi gidip evlerinden Mehmet’i aldık. Mehmet’i eve getirip konuşacaklar sandım ama taksiyi dönüş yolunda tren raylarının 20 metre yakınında enişte Cihan Akıncı taksiciyi durdurdu.

‘KİMSEYE SÖYLERSEN SENİ DE ÖLDÜRÜRÜM’

Mehmet yolda ‘Aykut başıma bela oldu. Beni dağa gönder deyip duruyor’ dedi. Sipahattin Eryılmaz bana ‘eve getir’ demişti. Yolda Cihan’la kararı değiştirdiler sanırım. Mesaj üzerinden olabilir. Biz taksiden inip bekledik 5 dakika sonra Aykut ve Sipahattin Eryılmaz geldiler. Sipahattin gelir gelmez Mehmet’in koluna girip raylara doğru yürümeye başladılar. Enişte Cihan da arkalarından gitti. Aykut benim yanımdaydı. Silah sesi duyulur duyulmaz onlara doğru döndüm Mehmet’i yere düşerken gördüm. Sipahattin Eryılmaz da düşen Mehmet’in üzerine bir el daha ateş ettiğini gördüm. Sipahattin Eryılmaz toplamda 2-3 el ateş etti. Sonra Cihan Akıncı ile bize doğru geldi. Aykut babasına ‘Telefonunu aldınız mı?’ diye sordu. Sipahattin Eryılmaz yanıma gelerek silahı bana doğrultup ‘Kimseye söylersen seni de öldürürüm’ dedi. Ben de korkumdan kimseye söylemedim. Cihan bana uzattığı sonradan Mehmet İnci’ye ait olduğunu sandığım telefonu bana uzatıp yok etmemi söyledi. Taksiye binerek olay yerinden ayrıldık. Takside Sipahattin tabancayı Aykut’a verdi.’’

‘SONRA ÖLÜSÜ GELDİ’

Mehmet İnci’nin babası İrfan İnci, çocuğuna komplo kurulduğunu dile getirdi. Oğlunu en son 4 Ocak’ta gördüğünü anlatan baba İrfan İnci, “Oğlum evdeydi. Dişi ağrıyordu. Ona bir telefon geldi. ‘Ben gelemiyorum siz gelin’ dedi. Sonra annesi komşudan dişi için ilaç almaya gittiğinde ona telefon geldi, evden çıktı. Eşofmanla ve çorapsız indi aşağıya. Annesi eve döndüğünde Mehmet’i aradı ilaç getirdim diye, o da sigara alıp döneceğini söyledi. Biz gelmesini beklerken o esnada ticari taksi ile oğlumu alıp götürmüşler. Sonra ölüsü bize getirildi’’ dedi.

‘OĞLUMUN ÖLDÜRÜLMESİ PLANLIDIR’

Oğlunu öldürenlerle daha önce hiçbir sorun yaşamadıklarını belirten baba İnci, cinayetin planlı gerçekleştirildiğini iddia ederek, “Oğlumu vuranlarla hiç bir husumetimiz yok. Oğlumun da bir sorunu yoktu. Bunun planlı bir cinayet olduğunu düşünüyorum. Bu bir komplo bana göre. Oğlumu vuranlar Şehitlik ilçesinde tanınan insanlar. Uyuşturucu sattıklarını herkes biliyor. Oğlumun arkadaşı Sinan’ın da ifadesinde değindiği gibi çocuklarına bile şiddet uygulayan bir baba var ortada. O yüzden bu cinayetin iyi araştırılması gerekir’’ şeklinde konuştu.

’HİZBULLAHIN YÖNTEMLERİ UYGULANIYOR’

Geçmişte Hizbullah’ın infaz yöntemlerinin oğlunun ölümünde de kullanıldığını iddia eden İnci, “Biri oğlumun kollarına giriyor diğeri ensesinden vuruyor. Biz böyle cinayetleri 90’lı yıllarda duyardık. Bugün de aynı yöntemler bizim çocuklarımıza uygulanıyor’’ dedi.

‘OĞLUM HERKES TARAFINDAN SEVİLİYORDU’

Oğlunu anlatan baba İnci, “Oğlum seramik işiyle uğraşıyordu onu evden almaya gelen arkadaşıyla 7 yıllık bir arkadaşlıkları vardı. 2 ay önce Ankara’dan birlikte geldiler. Orada birlikte seramik işi yapıyorlardı. Oğlum sakin sessizdi. Kimse ile kavga etmezdi. Hiç yalan söylemezdi. Herkes tarafından seviliyordu. Kızım da 2015’de Kobane’de yaşamını yitirdi. Bu ailece yaşadığımız ikinci büyük acı’’ diye ifade etti.

‘BASIN ARAŞTIRMADAN HABER YAPTI’

Yaşananın bir cinayet olduğunu vurgulayan İnci, bu cinayeti sayfalarına taşıyan basının da sorumluluğu olduğunu söyleyerek, “Basın araştırmadan haber yaptı. Bu kabul edilemez. Gazetecilik böyle olmaz. Araştırmadan soruşturmadan katilin ifadesini esas alarak haber yapmak gazetecilik midir?’’ diye tepki gösterdi.

‘BENİ DAĞA GÖTÜRMEK İSTEDİ VURDUM DEYİNCE HAFİFLETİCİ NEDEN OLUYOR’

Son dönem yaşanan cinayetlerde benzer gerekçelerin ileri sürüldüğüne dikkat çeken İnci, “21 yaşında gencecik bir insanın hayatı ile oynadılar. Bu oyunun içinde olanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. ‘Beni dağa götürmek istedi ben de çıkardım vurdum’ deyince hafifletici bir neden oluyor. Son dönem cinayetlerde böyle söylemler arttı. Böyle gerekçeler öne sürünce az ceza alacaklarını düşünüyorlar’’ şeklinde iddia etti.