Muhtarlara kayyum şoku: Annesinin ve Demirtaş'ın fotoğrafı suç sayıldı!

DİYARBAKIR - Bismil'de 3 mahalle muhtarı, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek görevden alındı. Bir muhtarın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 70 yaşındaki annesinin zafer işareti yaptığı fotoğrafını paylaşması görevden almaya gerekçe gösterildi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 3 mahalle muhtarı, sosyal medya üzerinden paylaştıkları fotoğraflar gerekçe gösterilerek Bismil Kaymakamı tarafından görevden alındı. Esentepe Mahallesi Muhtarı Alaattin Tekin, Altıok Mahallesi Muhtarı Mürsel Zorooğlu ve Sanayi Mahallesi Muhtarı Mehmet Bayındır, 5 Kasım 2016 tarihinde Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılarak, yaptıkları paylaşımlar nedeniyle ifadeleri alındı.

ANNESİNİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI GÖREVDEN ATILDI

İfadeye giden Tekin’e, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar soruldu. Tekin’e emniyette sosyal medyada 3 yıl önce kaybettiği 70 yaşındaki annesi Cevahir Tekin’i boynunda yeşil, kırmızı, sarı fularlı ve zafer işaretli fotoğrafı, Rojava’da çekilmiş bir fotoğraf ve Kuran-ı Kerim okuyan bir peşmergenin fotoğrafını ne maksatla paylaştığı soruldu. Bu paylaşımların suç olmadığını söyleyen Tekin, annesinin fotoğrafının “örgüt propagandası” sayılmasının skandal olduğunu söyledi. Emniyetteki soruşturma sonrasında 9 Ocak’ta Bismil Kaymakamı Turgay Gülenç tarafından Tekin ve diğer iki muhtar hakkında sosyal medya paylaşımları “örgüt propagandası” sayılarak, görevden alındı. Muhtarların yerine azalar atadı.

DEMİRTAŞ FOTOĞRAFI SUÇ SAYILDI

Yaklaşık 10 yıldır Sanayi Mahallesi Muhtarlığı yapan Mehmet Bayındır’a da emniyette benzer paylaşımlar soruldu. Bayındır’ın da Abdullah Beğik’in (Mele Abdullaye Tımoki) PKK Lideri Abdullah Öcalan ile çektiği fotoğraf ve profil resmi olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafı soruldu. Bu paylaşımlar sonrasında görevine son verilen Bayındır, Türkiye’de ne adalet ne de özgürlüğün olduğunu vurguladı. Çoğu paylaşımlarını demokratik çözüm süreci dönemine ait olduğunu paylaşan Bayındır, bunların suç olmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

MUHTARLARA DA KAYYUM ATANDI

Görevden uzaklaştırılan Alaattin Tekin de halkın iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu ve seçimle gelenin, ancak seçimle görevden alınabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her hafta muhtarları Saray’a çağırarak, “Muhtarlar her şeyin üzerindedir” dediğini, ancak bölgede bunun hiç de öyle olmadığını, hiçbir suçları olmamasına rağmen görevden alındıklarını vurgulayan Tekin, “Bölgede büyük bir hukuksuzluk var. Kaymakam bizi çağırdı. Sonra da bizi görevden alıp yerimize azaları atadılar. Yerimize kayyum atadılar. OHAL sürecindeyiz. Hukuk da olmadığı için hakkımızı da arayamıyoruz” diye konuştu.

Bismil Kaymakamlığı’ndan çağrılan muhtarlara Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yürüttüğü soruşturma sonucunda, “Belirtilen kişiler hakkında yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda ‘Örgüt propagandası’ yaptıkları tespit edilen muhtarların görevine son verilmesine; iş ve işlemlerin aksamaması, vatandaşların mağdur olmaması için Esentepe Mahalle Muhtarlığı’na aza İsmail Nergiz, Altıok Mahalle Muhtarlığı’na aza Hamdullah Balta, Sanayi Mahalle Muhtarlığı’na aza Şakir Yıldırım görevlendirilmiştir” denildi.

Aziz Oruç - dihaber