CHP'li Onanç: Kürt halkının temsilcisi olmayacaksa barış kiminle olacak?

MARDİN - CHP Parti Meclis Üyesi Gülseren Onanç, HDP eş genel başkanlarının tutuklu şekilde yargılandıkları bir dönemde Anayasa teklifinin oylanmasının meşru olmadığını ifade etti. Onanç, "Kürt halkının temsilcileri olmayacaksa barış kiminle olacak?" diye sordu.

Diyalog Grubu içerisinde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç, referandumu ve referanduma gidilen süreci değerlendirdi. Demokrasinin büyük riskler altında olduğu bir süreçte referanduma gidildiğine dikkat çeken Onanç, otoriter rejimin hakimiyet sürebilme olasılığının olduğu bu dönemde, eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren insanlar olarak önerilen Anayasa teklifinin reddi yönünde çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti.

Bu süreçte "Hayır" kampanyasını sürdüreceklerin "vatanını sevmeyenler" olarak nitelendirildiğini kaydeden Onanç,"Bu söylem bu ülkenin bölünmesine yönelik bir söylem. Bu bölünme üzerinden de özellikle bu teklifi parlamentoya taşıyan AKP ve MHP'nin kazanacağı gibi bir hesap var ama biz daha demokrasiyi sindiren gruplar bu ayrımcılığa gelmeyeceğiz, yan yana duracağız. Aslında vatanını sevmenin demokrasiyi savunmak olduğunu söyleyeceğiz. Karşılaşılabilecek tüm zorlukların üstesinden geleceğiz" dedi.

‘ANAYASA TEKLİFİ MEŞRU OLAMAZ’

HDP Eş Genel başkanlarının tutuklu yargılanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden Onanç, üçüncü parti olan HDP'nin yönetim kademesindeki insanların parlamentoda bulunmadığı bir süreçte Anayasa teklifinin oylanmasının meşru olmayacağını kaydetti. Anayasa Mahkemesi'nin görevini yerine getirmediğini aktaran Onanç, "Anayasa Mahkemesi'nin aslında tüm bu süreci değerlendirdiğinde bu süreç içinde dahil, hem oylama süreci hem muhalefet partilerinden bir tanesinin geniş bir yönetim kadrosunun parlamento çatısı içinde olmamasından dolayı tekrar görüşülmesi yönünde parlamentoya iade edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Yani burada gerçek bir Anayasa Mahkemesi kendilerine verilmiş olan görevi yerine getirse bunu yapması gerekirdi" diye ifade etti.

Referandum sürecinin özellikle kararsız olan seçmen kesimine çok iyi anlatılması gerektiğini söyleyen Onanç, "Türkiye'de kısa ve uzun dönemde nelerle karşılaşılacağını çok iyi anlatmak gerekiyor. Kimlerdir bunlar diye baktığımızda MHP ve AKP'ye oy vermiş ama bu süreç içerisinde her iki partinin de performansından dolayı çeşitli şüpheleri olan gruplar var. Bu süreci anlamayanlar var yani; Anayasa sürecinin sisteme ne getireceğini ne götüreceğini tam anlamayanlar var. Bunların kazanılmasına yönelik çalışmalar, bu anayasa değişikliğinin bireyin hayatına, demokrasiyi nereye götüreceğini tam olarak anlatmak gerekiyor. Bunu da partiler tabanlarında o kitlelere yönelik örgütlenmelerle, onlarla kuracakları diyaloglarla anlatabilirler" dedi.

'CHP'NİN AKP TABANIYLA BULUŞMASI ENGELLENECEK'

Anayasa teklifine karşı olan farklı parti kanaat önderlerine çağrıda bulunan Onanç, şunları söyledi: "Son yıllardaki kutuplaşmadan dolayı CHP tabanının AKP tabanıyla kurabileceği her türlü yolu AKP iktidarı bir şekilde engellemeye çalışacaktır. Söylemlerden dolayı bizi daha marjinalleştirmek üzerinden gidecektir. Ben her iki partinin içerisinde sağduyulu, demokrat, demokrasiyi özümsemiş politikacıların, kanaat önderlerinin bunu kendi tabanlarına daha iyi anlatacağına inanıyorum. Bunun örneklerini de görüyorum. Bu süreçte sadece biz CHP, HDP ve diğer 'Hayır' oluşumları değil AKP ve MHP'nin içerisindeki gerçek demokratların da kendilerine oy vermiş seçmenlerine bunun ne demek olduğunu daha iyi anlatacaklarını düşünüyorum."

‘AKP'NİN BARIŞA YÖNELİK BİR ADIMINI GÖREMİYORUM’

AK Parti'nin tehdit üzerinden bir seçime gittiğini kaydeden Onanç, bu şekilde inandırıcılığını da yitirdiğini söyledi. Barışa en çok ihtiyacın olduğu son bir buçuk yılda AK Parti'nin savaşı devam ettirmekten yana tavır aldığını söyleyen Onanç, AK Parti'nin barış söylemlerinin gerçekçi olmadığını kaydetti. AK Parti'nin "'Evet' denilirse Türkiye'de savaş biter" yönündeki açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığını, Kürtlerin siyasi kanadını zayıflatan ve çözümü parlamento dışına iten bir anlayışın söylemlerinin toplum nezdinde de karşılığı olmayacağını söyleyen Onanç, "Çünkü uzun bir geçmişi var AKP'nin. Barış yapmak ve savaş yapmak süreçlerinde bence özelikle Dolmabahçe'de masadan kalktıktan sonra AKP'de bir barışa yönelik herhangi bir adım olabileceğini ben öngöremiyorum. Dolayısıyla bu argümanın çok halklar tarafından kabul göreceğini destekleneceğini kesinlikle düşünmüyorum" diye ifade etti.

‘KÜRT HALKININ TEMSİLCİLERİ YOKSA BARIŞ KİMLE OLACAK?’

Barışın tek taraflı olamayacağını söyleyen Onanç, "Kürt halkının seçtiği temsilciler eğer parlamento içerisinde olmayacaksa, bu süreç içerisinde olmayacaklarsa barış kimin ile olacak? Kimler arasında olacak? Ben bunu gerçekçi bulmuyorum. Siz bunu Kürt halkına anlatamazsınız. Sizin temsilcilerinizi ben hukuksuz bir şekilde tutuklayacağım ama siz beni seçer ve desteklerseniz daha sonra size barışı getireceğim demek bence en hafifinden ahlaksızlık demek istemiyorum ama büyük bir aldatmacadır. Kimsenin de bunu kabul edeceğini düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

Dicle Müftüoğlu / Aynur İnedi - dihaber