Ekonomik kriz pazar tezgâhlarında

DİYARBAKIR - Yaşanan ekonomik krize ek olarak Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte pazardaki meyve ve sebze fiyatları daha da yükseldi. Yurttaşlar ve satıcılar, alım gücünün kalmadığından yakındı.

Ekonomik kriz nedeniyle yoksullaşma her geçen gün yayılırken, yurttaşların alım gücü de ekonomik daralma nedeniyle düştü. Sofralara kadar yansıyan ekonomik kriz, Ramazan ayını fırsat bilen satıcıların etkisiyle sebze ve meyve fiyatlarını da yükseltti. Alım gücü iyice düşen yurttaşlar, pazardaki harcamalarında kısıtlamaya gitti. Pazar tezgâhlarında sebze ve meyve fiyatlarındaki artış esnaf ve halkı vurdu. Fiyatların yükselmesine tepki gösteren halk, alım gücünün kalmadığını, en temel ihtiyaçlarını dahi almakta zorlandıklarını dile getirdi.

KİRAZ ZAM ŞAMPİYONU

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışla birlikte satışların da durma noktasına geldiğini belirten Diyarbakırlı pazar esnafı Veysi Boz, “25 yıllık pazarcıyım. Meyve fiyatları Ramazan’ın etkisiyle çok arttı. Özellikle kiraz Ramazan’dan önce 3-4 lira civarındayken şuan 7 liradan satılıyor. Salatalık yine aynı Ramazan’dan önce 1 lira iken şuan 3 buçuk, 4 liraya çıkmış durumda” dedi.

Satışlar için durgun bir dönem yaşandığının altını çizen Boz, kârın değil ayakta durmanın derdinde olduklarını söyledi.

Pazarda alışveriş yapan yurttaşlar ise, Ramazan olması dolayısıyla en temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere pazara geldiklerini ancak çoğu ihtiyacını alamadan evlerine döndüklerini kaydetti.

ET FİYATLARI İSYAN ETTİRİYOR

Ramazan ayında fiyatı en fazla artan bir diğer gıda ise et oldu. Ramazan ayından önce 38 lira civarında olan et fiyatları Ramazan’ın etkisiyle 40 lirayı aşmış durumda. Geçen yılın Ramazan ayında 28 lira dolaylarında olan etin fiyatı, bu sene yaşanan ekonomik krizin etkisiyle 40 lirayı bulması insanları et alamama noktasına getirdi. Fiyatların çok aşırı ve hızlı bir şekilde yükseldiğini dile getiren yurttaşlar, Ramazan’da özellikle artışın yaşanmasına isyan etti.

‘BÖLGEDE YAŞANAN SAVAŞ HAYVANCILIĞI BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ’

Bölgede hayvancılığın yeterince desteklenmemesi ve yem fiyatlarının da çok fahiş olması üreticiyi dolayısıyla da et fiyatları etkilediğini belirten kasap Muhsin Özkaya, “Et fiyatlarındaki artışın önemli sebeplerinden biri köylerden kentte yaşanan göç ve hayvancılığın yok edilmesi” diye belirtti.

Bölgede yaşanan savaş ve köylerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının hayvancılık yapan çiftçiyi olumsuz etkilediğinin altını çizen Özkaya, sokağa çıkamayan çiftçinin hayvanını satmak zorunda kalacağını belirtti. Birçok kasabın ekonomik sebeplerle iflas ettiğini aktaran Özkaya, bölgede yaşanan savaşın, ekonomik kriz tetiklediğini ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini dile getirdi.

Ramazan ayı olmasına rağmen satışlarda büyük bir artış olmadığını, aksine durgunlaştığını aktaran Özkaya, kimsenin alım gücünün kalmadığının altını çizdi.