Rakka'da anlaşma değil şiddetli çatışma

RAKKA - Rusya'nın "Rakka'da QSD DAİŞ'e koridor açtı" propagandası, kameralara yansıyan sıcak çatışma görüntüleri ile yalanlandı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’ya yönelik başlattığı "Büyük Savaş" operasyonu 10'nuncu gününde şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Batı cephesinde Romanî ve El Bîred mahallelerinde QSD ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ev ev ilerleyen QSD savaşçıları, operasyon öncesi hazırlıklarını tamamladıktan sonra gruplar halinde sokaklara girerek, DAİŞ ile çatışıyor. Rusya'nın öncülük ettiği “QSD ile DAİŞ anlaştı. DAİŞ açılan koridordan kenti terk ediyor” propagandası ise kameralara yansıyan görüntülere bakıldığında geçerliliği kalmıyor. Sokak aralarında kameralarımıza yansıyan sıcak çatışma görüntüleri, "Çekildi" propagandasını yalanlıyor.

QSD kent merkezine ilerledikçe DAİŞ'in direnişi artarken, keşif uçaklarına bağladıkları bombalarla saldırı yöntemlerini de zenginleştiriyor. DAİŞ'in saldırılarını kıran QSD ise, öncelikli olarak sivilleri güvenli alanlara taşıyor.