‘Defnettiğimiz cenazeler yanmıştı’

KARS - Kağızman’ın Çemçê bölgesine yapılan bombardımanda yaşamını yitiren ve 33 gün boyunca cenazelerinin alınmasına izin verilmeyen 4 HPG’liden Ömer Özrek’in babası, “Gördüğümüz manzara korkunçtu, cenazeler yanmıştı. Vahşet uygulandığı belliydi” dedi.

Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçê bölgesinde bulunan Geliye Hacê alanına 6 Temmuz’da yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 5 HPG’liden Ömer Özrek (Botan Eriş), Mehmet Birgül (Simko Agirî), Ferit Polat (Taylan Özgür), Serhat Boztaş’ın (Dara Hemzê) cenazesi dün bölgeye giden aileler tarafından bulundukları yere defnedildi. “Operasyon” gerekçesiyle 33 gün boyunca alanda bekletilen cenazeleri defnedenler arasında bulunan Özrek’in babası Abdulkerim Özrek, parçalanmış ve yanmış cenazeleri bir araya toplayarak defnettiklerini söyledi.

’ASKERLER HAKARET EDİP GERİ ÇEVİRDİ’

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Fatih Mahallesi’nde taziyeleri kabul eden baba Özrek, defalarca Kars ve Kağızman’a gittiklerini ancak hiçbir yetkilinin kendilerini dinlemediğini söyledi. Kağızman Savcılığı’nın Çemêye gitmeleri yönünde onay verdiğini ancak askerlerin yollarını keserek geri gönderdiğini paylaşan Özrek, “Kağızman’a gittik savcı bizi Çemçê’ye gönderdi ama askerler yolumuzu keserek, hakaret etti ve geri gönderdi. En son operasyonlar bitince cenazeleri alabileceğimiz söylendi. Biz dün tekrar gittik bize ‘Gidin alın’ dediler. 4 aileden oluşan toplam 15 kişi alana gittik oraları bilenler yol gösterdi” dedi.

‘GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA KORKUNÇTU’

Toplamda 15 kişinin Geliyê Hacê alanına gittiğini ve orda bir grubu bıraktıklarını dile getiren Özrek, 7 saat boyunca yol yürüyerek ulaştıkları alanda karşılaştıkları manzarayı anlattı. Cenazelerin yandığını söyleyen Özrek, “Cenazeleri aramaya başladık. 4 cenazeye ulaştık ve Aşık Dede Tepesi’ne götürdük. Gördüğümüz manzara korkunçtu, cenazeler yanmıştı. Çünkü kimyasal bomba ile katletmişlerdi. Bir cenazenin kafası yoktu, diğer bir cenazede tanınmıyordu cenazelere vahşet uygulandığı belliydi” diye konuştu.

‘KAYALIK BİR YERDE DEFNETTİK’

Bu vaziyetteki cenazeleri getirmelerinin imkansız olduğunu vurgulayan Özrek, 4 mezar kazıyarak dini vecibelerini yerine getirdikleri cenazeleri toprağa verdiklerini söyledi. Özrek, “Cenazeler adeta parçalanmıştı. İkisi tanınmayacak haldeydi. Orada toprağa verdik, dua ettik, kendi imkanlarımızla dini vecibelerini yerine getirdik. Cenazeleri toprağa verdiğimiz yer kayalık bir yerdir. Güvenli bir yer değil ancak çocuklarımızı toprağa verdiğimiz için biraz içim rahatladı. Ben oğluma uygulanan bu vahşete rağmen ‘Aşitî’ (Barış) diyorum, barış ve kardeşlik istiyorum. Ne gerilla ne de asker ölmesin diyorum” ifadesinde bulundu.