Avukat Yoleri: Özel işkenceci polisler yetiştirilmiş

İSTANBUL – İstanbul’da gözaltına alınan 41 kişi içerisinde yer alan İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, yaşadıklarını anlattı. Yoleri, emniyette geçmişten farklı olarak özel yetiştirilmiş ve değişik işkence tekniklerini insanlara uygulayabilen bazı ekiplerin olduğunu söyledi.

İstanbul Beşiktaş'da Cumartesi günü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yapılan eyleme polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, 3 günlük gözaltı sürecini ve gözaltına alınanlara yapılan işkenceleri anlattı. Yoleri, gözaltına alındığı süreç boyunca ters kelepçelendiğini dile getirerek, kendisinin de darp edildiğini belirtti. Yoleri, "Fiziksel şiddetin yanı sıra her anlamda hukuksal şiddete de maruz kaldık. Geçmişte de çok görünür ve çok ağır şiddette işkencelere şahit olduk, yaşadık. Bugün bununla tekrar karşı karşıya olmak gerçekten kaygı verici. Ama şunun da altını çizmek gerekiyor; özellikle bu, yine son gözaltında karşılaştığımız bazı olaylar özel talimatla, bazı gruplara direkt olarak cezalandırılma amaçlı uygulanan şiddetin söz konusu olduğunu gösterdi" dedi.

'EMNİYETTE ÖZEL İŞKENCECİ EKİPLER VAR'

Yoleri, gözaltında polisin işkencesine karşı çıktıklarında polislerden birisinin kendilerine, "Bunun bir özel talimat olduğunu bilin, gerisini bana da sormayın" şeklinde yanıt verdiğini aktardı.

Yoleri, emniyette geçmişten farklı olarak özel yetiştirilmiş ve değişik işkence tekniklerini insanlara uygulayabilen bazı ekiplerin olduğunu söyledi. Yoleri, "Özellikle son yıllarda derneğimize işkenceye maruz kaldıklarını söyleyen insanların başvuruları ciddi bir şekilde arttı. Aynı şekilde insanlara adli ve denetimli gibi kontroller verilerek ülkeyi bir cezaevine dönüştürdüler. Böylelikle insanların serbest dolaşım hakkı, seyahat hakkı engellenmiş oluyor. Bu yasaklar ve zorbalıklarla ülkede hiç kimse muhalefet anlamında kendisini ifade edebileceği bir gösteri ya da basın açıklaması ya etkinliğe katılamayacak. Ya da eylem yaptığında gözaltına alınmayı göze alarak yapacak ve aynı zamanda bütün herkes Türkiye'de tutuklu bunu söylemek gerekiyor" dedi.

'SAVCI BİZİ GÖRMEDEN DOSYA ÜZERİNDEN KARAR VERİYOR'

Yoleri, son olarak şunları ifade etti: "Gözaltına alınan arkadaşlarımızdan hiç kimse onların o cezalandırma davranışının dışında tutulmadı. İtiraz eden de etmeyen de işkence gördü. Bazı arkadaşlarımızda izler var, bunlar kaba olarak görünebilinenler; ama pek çok kişiye de çok tekniki işkence yaptılar. Mesela kulaklarının arkasında belli noktalara, omuzlarındaki belli noktalara şiddet uygulayarak yani görünmeyen, izi olmayan işkencelerdi. Çok şiddet uyguladıklarını görüyorsunuz ama bakıyorsunuz üzerlerinde herhangi bir iz yok, yani tanık olmazsanız belki başka bir şey düşüneceksiniz. Ama biz bunlara da tanıklık ettik. Dolayısıyla biraz güvenlik güçlerinin işkencede daha ustalaştırıldığını, işkence yapmaya uygun bir psikolojinin yerleştirilmeye çalışıldığı ya da kısmen yerleştirildiğini gözlemledik. Bu, bugünden sonrası için daha yoğun bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu da gösteriyor. Savcılar net olan işkenceye karşı hiçbir müdahalede bulunmuyor ya da bizi görmeden avukatlarımıza savunma imkanı dahi verilmeden dosya üzerinden savcı inceleme yapıyor" şeklinde konuştu.