Hal esnafı isyanda

DİYARBAKIR - Ekonomik krizden ve savaşın gidişatından dolayı iş yapamaz hale gelen Diyarbakırlı sebze hali esnafı, ekonomik krizin çözümünün İmralı’daki görüşmelerde ve savaşı durdurmada olduğunu söyledi.

Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz nedeniyle esnaf iş yapamaz hale geldi. Her gün Çukurova bölgesinden Diyarbakır’a getirilen sebze ve meyve kamyonları iş yapamadıklarından dolayı günlerce komisyoncuların kapısında bekliyor. Kimi komisyoncular yaşadıkları ekonomik sorunlardan dolayı kepenk kapatırken, bazıları da işçi çalıştıramaz halde. Soğuk havada çalışan işçiler de ekonomik krizden şikâyetçi. Diyarbakır Sebze ve Meyve Hali’ndeki esnaflar, iş yapmamalarından ve Türkiye’deki ekonomik krizden dolayı iflas etme noktasına geldiklerini ifade etti.

‘EKONOMİK KRİZ BİZİ DE ETKİLEDİ’

Halde işçi olarak çalışan Gökhan Ayşin (30) ekonomik krizden dolayı iş yapamadığını belirterek, ekonomik krizin işini etkilediğini söyledi. Getirilen ürünlerin aşırı pahalı olduğundan dolayı işçilere yeteri kadar para veremediğini belirten Ayşin, bir an önce ekonomik krizin çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

‘AKP EKONOMİYE DE DARBE YAPTI’

Yaklaşık 40 yıldır komisyonculuk yapan Eşref Zinari, ekonomik krize karşı önlem almayan hükümeti sert eleştirerek, “Yaşanan ekonomik krizin tek sebebi var o da yürütülen kirli savaştır. Sur, Nusaybin ve Gever gibi kentlerde yapılan yıkım, talan ve savaştan dolayı Türkiye’deki ekonomiyi tümden yok etti. Türkiye’de yapılan darbe üstünde AKP darbesi ekonomiyi tümden bitirdi. Sadece Kürdistan’da değil tüm Türkiye’de ekonomik krizden dolayı halk inim inim ağlamaktadır” dedi.

‘SORUNLARIN ÇÖZÜM YOLU İMRALI’DIR’

Ekonomik krizin çözümünün savaşın durdurulması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılacak görüşmeler olduğunu vurgulayan Zınari, şöyle devam etti: “Ekonomik, siyasal, toplumsal ve var olan tüm sorunların adresi ve çözüm yolu İmralı’dır. Her sorun burayla bağlıdır. Bundan bir buçuk sene önce Türkiye’deki ekonomik sorunlarından tutalım tüm sorunlar çözülüyordu ancak bu engellendi. Bugün kirli çetelerle iş birliği yaparak, Türkiye’yi bu durumdan kurtaramazlar. Olay bu kadar basittir. Biz bunu her zaman deklere ediyoruz çözüm yolu orasıdır. Başka da bir çözüm yoktur. Ekonomik sorunlar büyüdükçe Türkiye’nin sorunları da büyüyecek. Önümüzde bir bahar vardır ve bu süreçte ekonomik olarak Türkiye’deki yatırımcıların sonunu göreceğiz. 90’lı dönemlerde yani Tansu Çiller döneminde yaşadık bunları. Kafasına silah dayayıp öldürülen binlerce iş adamı gördük. Aynı sonuca geliyoruz.”

‘BORÇLARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ’

30 yıldır komisyonculuk yapan Hacı Ulaş da yaklaşık bir aydır çalışamaz duruma olduğunu, borçlarını bile ödeyemediklerinin altını çizdi. Esnaflar arasında para kalmadığına işaret eden Ulaş, “Ekonomik kriz had safhaya ulaştı, ama kimsenin haberi yoktur. Yaşanan savaştan dolayı bu krizi yaşıyoruz. Savaş olmasaydı bugün bunu yaşamazdık. Milletvekilleri ve öncüler bunu düşünsün” diye konuştu.

‘KAZANDIĞIMIZ KAR YAKIT VE VERGİYE GİDİYOR’

Komisyonculara nakliye yapan kamyon şoförü Mücahit Avcı ise kazandığı parayı yakıta ve vergi borcuna ödediğini söyleyerek, “Ne oluyorsa esnaf ve halkın başına geliyor. Her geçen gün Türkiye bir felakete sürükleniyor. Gidişat bizi ciddi şekilde etkiliyor. Çözüm gerçekleşecek kalıcı barış ve huzurda saklıdır” dedi.

Bilal Güldem / Devran Toptaş - dihaber