Tutuklu annenin çocukları cezalandırılıyor

DİYARBAKIR - Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Türkan Uzan Avşin’in küçük yaştaki iki çocuğu, annelerinin yolunu gözleyerek büyüyor. Zorlu şartlar altında çocuklarına bakan baba Mehmet Avşin, “Artık çocuklarımı avutamıyorum. Açık cezaevinde yaşıyoruz” diye tepki gösterdi.

Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Türkan Uzan Avşin, 21 Ocak 2016’da “Özyönetim ilanı” açıklamasında yer aldığı gerekçesiyle evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Avşin, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı, ancak yıllar önce katıldığı bir yürüyüş gerekçesiyle hakkında verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasının onanması nedeniyle tutuklandı. 2 çocuk annesi Avşin, 18 aylık Egit ve 3 yaşındaki Jîr Robin ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Avşin’in tutukluluğu devam ederken 6 Mart 2016’da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden 6 tutuklunun firar etmesi ardından Gebze Kapalı Kadın Cezaevi'ne sevk edildi.

5 AY BOYUNCA İKİ ÇOCUĞU İLE CEZAEVİNDE KALDI

Avşin’in tutuklanması ve Gebze’ye sevkiyle ailesi için zor günler başladı. Yetişkin insanlar cezaevi koşullarında büyük zorluk çekerken, Avşin iki küçük çocuğu ile birlikte burada aylarca kaldı. Avşin’in sevk edilmesinin ardından Jîr Robin, zorlu cezaevi koşullarından dolayı babası Mehmet Avşin ile birlikte yaşamaya başladı. Anne Avşin ile 5 ay boyunca cezaevinde kalan Egit de yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı çıkarılarak babasının yanına getirildi.

ANNE KAPALI CEZAEVİNDE BABA AÇIK CEZAEVİNDE

Anne Avşin’in tutuklu geçirdiği bir yıldan sonra Jîr Robin 3 yaşını geride bırakırken, her kapı sesinde annesinin gelmesini bekleyen Egit ise 2 yaşını bitirmek üzere. Geçen bir yıllık sürede çocukları tek başına büyütmenin zorluğunu yaşayan baba Mehmet Avşin de 9 yılını cezaevinde geçirmiş. Avşin, içinde bulunduğu durumu “Açık cezaevi” olarak değerlendiriyor. Jîr Robin ve Egit’in uyanmasıyla güne başlayan Avşin, çocuklarına hem annelik hem babalık yaptığını söyledi.

KAYYUM TARAFINDAN ÇIKARILDI

Eşi tutuklanmadan önce esnaflık yapan Avşin, çocuklarına bakabilmek için işini terk etmek zorunda kaldı. Bir süre sonra maddi zorluklarında başlaması ile evinin yakınındaki Yenişehir Belediyesi’nde bekçilik yapmaya başlayan Avşin, çocukları uyanmadan eve dönerek koşuşturduğunu dile getirdi. Ancak Avşin, Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından işten çıkarıldı. Çocuklarının her ayın ilk haftasının 3 günü anneleri ile geçirdiğini aktaran baba Avşin, işten çıkarılınca yaşadığı maddi zorluklardan dolayı artık görüşe dahi gidemediğini ifade etti.

‘ÇOCUKLAR BÜYÜDÜKÇE SORGULUYOR’

Yaşadığı zorlukları göz ardı ederek annesinin yolunu gözleyen çocuklarının geleceğinden endişe duyan baba Avşin, “Anneniz çalışıyor” diyerek çocuklarını avuttuğunu söyledi. Çocuklarının büyüdükçe içinde bulundukları durumu sorguladıklarını dile getiren Avşin, “Jîr Robin’i kreşe göndermeye başladım, belki biraz daha unutur düşüncesiyle. Ancak kreşe gidiş gelişlerde, diğer çocukları anneleri karşıladığı için daha kötü bir psikoloji altında kalıyor. Kreşten her döndüğünde, ‘Annem neden beni okula götürmüyor?’ diye soruyor. Egit ise her uçak gördüğünde annesine gitmeyi istiyor” dedi.

‘AÇIK CEZAEVİNDE YAŞIYORUZ’

Eşinin yakın bir cezaevine konulması için defalarca başvuruda bulunduklarını belirten Avşin, başvurularının olumsuz sonuçlandığını söyledi. Eşinin ev hapsi veya denetimli serbestlik ile serbest bırakılmasını isteyen Avşin, “Eşim tutuklu, çocuklarım cezalandırılıyor. Açık cezaevinde yaşıyoruz. Artık çocuklarımı avutamıyorum. Eşim serbest bırakılsın” şeklinde çağrıda bulundu.