Gülmen 10'uncu kez gözaltında: Kimse yılmayacak


ANKARA
- İşe geri dönme talebiyle eylemini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen, 11'inci eyleminde 10'uncu kez kendisine destek veren 7 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Gülmen'in avukatı, gözaltılara tepki göstererek, "Kimse yılmayacak" mesajı verdi.

Görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen Yüksel Caddesi'nde ve öğretmen Acun Karadağ ise çalıştığı okulun önünde günlerdir eylemlerini sürdürüyor. Ancak tüm oturma eylemlerinde darp edilerek gözaltına alındılar.

10'UNCU KEZ GÖZALTINDA

KESK üyesi Gülmen ve Karadağ, bu kez Kamu Emekçileri Cephesi'nin desteğiyle Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak açıklamaya "kanuna aykırı" gerekçesiyle izin vermeyen polis Gülmen ile kendisine destek verenleri darp ederek gözaltına aldı. Böylelikle Gülmen, 11'inci eyleminde 10'uncu kez gözaltına alındı.

Polis müdahalesi sırasında aralarında Seyr-i Sokak'tan video-aktivist ve aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde akademisyen olan Sibel Tekin ve kapatılan TAYAD üyesi Murat Soydaş'ın da bulunduğu 8 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

GÜLMEN'İN AVUKATI: KİMSE YILMAYACAK

dihaber'e bilgi veren Gülmen'in avukatı Anıl Arman, "Nuriye daha önce söylemişti, yılmayacağı, direneceğini. Gülmen'in haklı mücadelesinin yanında duranlar var. Hukuksuz ve kanunsuz bir şekilde işinden atılmasına karşı duran bir kadının kendisine destek olan insanlarla gözaltına alınmasının hiçbir gerekçesi yok" dedi.

Avukat Arman, Gülmen'in sürekli gözaltına alınmasının siyasi iktidarın, hakkını arayan insanlara tahammül edemediğinin göstergesi olduğunu söyledi ve ekledi: "Halkın üzerinde sürekli korku ve panik yaratılmak isteniyor. Direnen insanlara saldırarak onları yıldırmaya çalışıyorlar ama kimse yılmayacak."