Dünyanın ‘terörist’ saydığı DAİŞ AA’ya göre ‘silahlı örgüt’

ANKARA - Anadolu Ajansı, “Terör haberleri nasıl yapılır” başlıklı yayımladığı kitapçıkta, muhalefetin tamamını “terör örgütü” olarak tanımlarken, DAİŞ’e dokunmaması dikkat çekti. AA, servis ettiği tüm haberlerinde DAİŞ’e ilişkin “silahlı örgüt, savaşçı, silahlı militanlar” gibi kavramları kullanıyor.

Anadolu Ajansı (AA), hemen tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin “terör tanımına” sokulduğu Türkiye’de, “Terör haberleri nasıl yapılır” isimli bir kitapçık yayınladı. Özellikle toplumsal muhalefetin sessinin kısılmasına ilişkin iktidarın medya yöneticileri ile yaptığı toplantıların ardından yayınlanan kitapçık, söz konusu haberleri tek elden yayınlanmasını amaçlıyor.

PSİKOLOJİK SAVAŞ KİTAPÇIĞI

Kitapçıkta söz konusu haberler verilirken, “duyuma dayalı bilgilerle flaş veya son dakika haberi yayınlamamak", "terör örgütlerinin amacına hizmet etmemek", "terör haberlerinde reyting ve tiraj kaygısı gütmemek", "ölü ve yaralı görsellerine yer vermemek", "terör örgütlerinin terminolojisini kullanmamak", "ölenlerin kimliklerini açıklamak için acele etmemek", "terör örgütü veya elebaşlarının açıklamalarını haberleştirmemek", "sosyal medyada yer alan bilgi ve görsellere dikkat etmek", "terör örgütlerinin algı operasyonlarına karşı dikkatli olmak", "teröre karşı operasyon hazırlıklarını önceden duyurmamak” gibi konulara dikkat edilmesi isteniyor.

KİTAPÇIK MEDYA TOPLANTILARI SONRASINDA HAZIRLANDI

Basın üzerinden yürütülen “psikolojik savaşın” alt yapısını sağlamlaştırmayı amaçlayan kitapçık, hükümetin tarif ettiği “gazetecilik tanımına” denk düşmesi dikkat çekiyor. Ayrıca, kitapçıkta, “duyuma dayalı bilgilerle flaş ve son dakika haberleri yayınlamak” maddesi, Türkiye’de yaşanan olayların son dakika yayınlamasına ilişkin hükümetin dile getirdiği eleştirileri yerine getirmeye amaçlıyor. Kitapçığın, Kürt illerinde yürütülen operasyonlar ve oradaki sivil insanların hayatını kaybetmesine ilişkin haberlerin karartılmasından sonra yayınlanmış olması da dikkat çeken bir başka noktayı oluşturuyor.

DAİŞ’İ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYOR

Devletin resmi ajansı olan AA’nın “Terör haberleri nasıl yapılmalı” kitapçığına rağmen, dünya ölçeğinde “terör örgütü” olarak kabul edilen DAİŞ hakkında hazırladığı haberlerde “terör” tanımı kullanılmıyor. Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun “öfkeli gençler” olarak nitelendirdiği DAİŞ hakkında AA’nın haberlerinde kullandığı dil de hükümetin bu siyasi hassasiyetini gösteriyor. AA’nın DAİŞ ile ilgili yaptığı kimi haberler ve kullandığı dikkat çekici dili şöyle:

‘IŞİD MUSUL’U ELE GEÇİRDİKTEN SONRA EN GÜZEL GÜNLERİNİ YAŞIYOR!’

25 Haziran 2014: Yaptığı katliamlar ve vahşet görüntüleri ile gündeme gelen DAİŞ’in işgal ettiği ve Türk konsolosluk üyelerini rehin aldığı girişimden sonra DAİŞ tarafından “Musul’a girmesine izin verilen” AA muhabiri izlenimlerini söz konusu haberde şöyle yazıyor:

“Musul'da, konuştuğumuz insanlar, IŞİD'in kontrolü ele geçirmesinden sonra kent merkezinde silahlı ve bombalı saldırı olaylarının bıçak gibi kesildiğini dile getiriyorlar. Ahmet Said isimli Musullu, kentin en güzel günlerini yaşadığını savunarak, şunları söyledi:

‘Musul, 2003'ten beri en sakin günlerini yaşıyor diyebilirim. Tek sıkıntımız benzin, elektrik, su ve maaşların dağıtılmamasıdır. Eskiden her 100 metrede bir kontrol noktası vardı. İnsanlar, şehirde boğuluyordu. Şimdi kent trafiği rahatladı. Artık kontrol noktasında geçmek için saatlerce beklemek gerekmiyor. Musul, IŞİD'in kontrolüne geçtiği günden beri çok enteresandır patlamalar bıçak gibi kesildi.’

‘Ne durumdasınız?’ diye sorduğumuz bir başka Musullu, ‘Medyada çıkan haberlere inanmayın. Herkes kendi evinde. IŞİD'çiler, Hristiyanlara bile karışmıyorlar’ cevabını verdi.”

kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/166244.aspx

DAİŞ ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ GRUPLAR!

16 Haziran 2014: AA Muhabiri Ahmet İzgi imzasıyla çıkan DAİŞ haberi şöyle:

‘Irak’taki Çatışmalar’

“Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) öncülüğündeki gruplar, ele geçirdikleri yerleşim birimlerinden çekildiklerinde geride enkaz bırakıyor. AA ekibi, IŞİD’in Güver kasabasını terk etmesinin ardından Irak ordusuna bağlı askerlerle beraber zırhlı araçlarda bölgeye geçerek, IŞİD’in peşmerge takibini engellemek için Dicle kolu üzerinde patlattığı Güver köprüsünü görüntüledi.”

31 Aralık 2016: DAİŞ’lilerin Ankara’da yakalandıklarına ilişkin AA haberi şöyle:

“Ankara'da yılbaşı öncesi eylem hazırlığında oldukları şüphesi üzerinde durulan 8 IŞİD mensubunun operasyonla gözaltına alındı.”

‘DAEŞ’E OPERASYON KATLİAM OLDU!’

28 Haziran 2017: AA’nın Deyrizor’da katliam diye duyurduğu haber şöyle:

“Suriye’nin doğusunda, DAEŞ kontrolündeki Deyrizor iline düzenlenen hava saldırısında yaklaşık 50 sivil hayatını kaybetti.

Deyrizor’un Dablan beldesindeki yerel aktivistlerden Firas Allavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘Koalisyona ait olduğunu tahmin ettiğimiz üç savaş uçağı sabah saatlerinde çiftçilerin işlerine gittiği vakit saldırı düzenledi. Saldırı bölgesi genelde koalisyon uçaklarının saldırılarına maruz kalan bir yerdir’ dedi.”

21 Haziran 2017: DAİŞ’in yabancı üyelerine ilişkin haberi şöyle:

'DEAŞ'ın yabancı savaşçılarının yüzde 50'si geri döndü'

“Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve Terörle Mücadele Komitesi Direktörü Jean Paul Laborde, DEAŞ'ın yabancı savaşçılarının yüzde 40-50'sinin geldikleri ülkelere döndüğünü bildirdi.”

30 Haziran 2017: AA’nın ‘terör haberleri nasıl yapılmalı’ kitapçığından sonra Rakka hakkındaki haberi ise şöyle:

“PYD/PKK'nın sivillere işkence görüntüleri ortaya çıktı

Terör örgütü PYD/PKK'nın Rakka kırsalında DEAŞ'tan aldığı bölgelerde, sivillere işkence ettiği görüntülere ulaştı. (Haberin hiçbir yerinde DAEŞ için terör örgütü tanımı kullanılmıyor)

9 Haziran 2017: Rakka operasyonu haberi

Rakka'da dünkü saldırılarda 14 sivil öldü

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve terör örgütü PYD/PKK'nın, DEAŞ kontrolündeki Rakka'ya dünkü saldırılarında 14 sivil öldü. PYD/PKK, saldırılardan kaçıp kontrolündeki bölgelere sığınan sivilleri zorla kamplarda tutuyor.”