KESK Eşbaşkanı Gezen: Memur-Sen satış sözleşmesine imza atmıştır

ANKARA – Milyonlarca kamu görevlisi ile emekliyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Memur Sen’in memurları sefalete mahkum ettiğini belirten KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, “Emekçileri sefalete mahkûm eden bir satış sözleşmesidir” dedi.

3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisine 2018-2019 yılında yapılacak zam oranları için yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde hükümet ile Memur-Sen anlaştı. Gece yarısı yapılan anlaşmaya göre, 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı aylık süre için yüzde 4 yine 2019 yılının ilk altı ayı için yüzde 4 ve son altı ayı içinse yüzde 5 şeklinde belirlendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Aysun Gezen, yapılan zam oranlarına tepki göstererek, “Memur-Sen, işçileri ciddi anlamda sefalet ücretine mahkûm eden, emekçiyi satan bir satış sözleşmesine imza attı” dedi.

‘OYUN OYNANDI’

TİS Sürecinde Memur-Sen ile hükümetin işçi ve emekçilere oyun oynadığını savunan Gezen, şunları ifade etti: “Biz zaten TİS sürecini başında beri aşağı yukarı tablonun böyle olacağına dair öngörüye sahiptik. Rakamlar açıklandığında da söylemiştik. Muhtemelen yüzde 1 ya da yüzde 0,5 oranında artış gibi bir şeye razı olacaklar. Ve bunun içinde bir oyun oynanıyor. Hem Memur Sen Başkanı’nın kamuoyu önünde zor durumda bırakmayacak, hem de hükümetin tırnak içerisinde bonkörlüğünü gösterecek bir tarz tutturmuştular zaten. Gelinen süreçte de bunu çok açık gördük. Biz uzlaşmaya hazırız mesajını veren bir Memur-Sen, bu uzlaşmanın karşısında da yüzde 0,5 bir artış her iki tarafı da memnun eden, ama emekçiyi satan anlaşma oldu.”

'OYUN GECE SAATLERİNDE TAMAMLANDI'

Hükümet ile Memur-Sen arasında yapılan anlaşmanın gece saatlerinde yapılmasına da dikkat çeken Gezen, TİS sürecinde yapılanların komple oyundan ibaret olduğunu söyledi. Gezen, şunları kaydetti: “Oynanan oyunun, gece saatlerinde imzanın atılmasının sebebi aslında gündüz den belliydi. Gündüz saat 17.30’da Memur-Sen’nin hızlıca bir tepki vermesi ve ‘Bu bizim için müzakere edilebilirdir ama imza atılamazdır' demesi, aradan 8 saat sonra ‘Ben uzlaşacağımıza inanıyorum’ demesi, oyunun parçaları olarak gelişti. Oynanan oyun gece saatlerinde tamamlandı diyebiliriz.”