'Hedef Sıfır Kaza'da üç ay: 582 işçi yaşamını yitirdi

İSTANBUL - Çalışma Bakanlığı'nın "Hedef Sıfır Kaza" kampanyasının üçüncü ayı geride kaldı. Ancak 3 ayda 128'i inşaat işçisi olmak üzere 582 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, (İSİG), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başlattığı "Hedef sıfır kaza" kampanyasının 3'üncü ayına dair hazırlıkları raporu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, 13 Mayıs-12 Ağustos tarihleri arasında 128’i inşaat işçisi olmak üzere en az 582 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

'SÜREKLİ OLAN İŞ CİNAYETLERİ OLDU'

12 Ağustos Cumartesi günü iskeleden düşerek ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren inşaat işçisi Haydar Bozarslan'ın anısına hazırlanan raporda, şu ifadelere yer verildi: "Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla 13 Mayıs’ta 3.Havalimanı’nda ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon’ imza töreni düzenlenmişti. Eksenini inşaatların oluşturduğu 'sıfır kaza' kampanyası çerçevesinde Bakanlık bürokratları her şehre 2-3 kez gidecekleri ve sosyal taraflarla görüşecekleri belirtilmiş ve gittikleri şehirlerde açıklamalara başlamışlardı. Kopyala yapıştır bu açıklamaların özeti şöyleydi; 'AKP döneminde iş kazaları yüzde 40 azaldı.' 20 Temmuz itibariyle yeni Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu oldu. Bu değişiklik sonrası ‘sıfır kaza’ projesinin adı duyulmamaya başlandı. Bakanlık bürokratlarının şehir gezileri iptal oldu. Oysa hani devlette süreklilik esastı. Ancak sürekli olan sadece iş cinayetleri oldu. Soruyoruz: ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyonu’ sadece eski Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na ait bir çalışma mıdır? Bu kampanyadan vazgeçildiyse sebebi nedir? Yok vazgeçilmediyse neler yapılmaktadır? Bu dönemde inşaatlar başta olmak üzere kaç işçi yaşamını yitirmiştir?"

3 AYDA 582 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Raporda, Mayıs ayında (13-31 arası) en az 104, Haziran ayında en az 170, Temmuz ayında en az 207 ve Ağustos ayında (1-12 arası) ise en az 101 işçinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

128'İ İNŞAAT İŞÇİSİ

"Sıfır kaza" kampanyasının eksenindeki inşaat sektöründe bu 3 ayda en az 128 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, "İş cinayetlerinin 105’ini ulusal ve yerel basından, 16’sını işçinin yakınlarından / iş arkadaşlarından, 6’sını işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından 1’ini ise inşaat işkolunda faaliyet gösteren sendikalardan öğrendik. 'Hedef sıfır kaza' kampanyasının ilk 3 ayında (13 Mayıs-12 Ağustos arası) inşaatlardaki iş cinayetlerinin nedenlerine bakarsak yüksekten düşmeler ile ezilme/göçükler yüzde 71’ini oluşturuyor."

Yaşamını yitiren 128 inşaat işçisinin isimleri ise şu şekilde sıralandı:

Kasım Akan, Hacı Ahmet Aktaş, Necmettin Maraba, Dursun Güngör, Zülküf Güneş, Emre Temel, Sedat Yavuz, Hamdi Taşkafa, Abdulkerim Ceyhan, Mehmet Can, Mehmet Cankatan, Hamza Gülbahçe, Ali Dal, Caner Gürbüz, Kadir Gürakar, Cemali Yuvka, Bünyamin Aydoğan, Ferhat Karatop, Hızır Çiçek, İbrahim A., Deniz İşeri, Arif Gökşenli, Savaş Yüksel, Fırat Şahin, Aykut Kocaoğlu, Remzi Altıkulaş, Yiğit Şahin Haykut, Şevket Bostancı, Mithat Güner, Şakir Topçu, Şenol Soylu, Ömer Coşkun, Erdoğan Gürtepe, Serkan Arslan, Avni Yağmurlu, İzzet Subaşı, Abdulmuin Gazel Mektebi, Murat Dülger, Recep Elitaş, Abdullah Çatalbaş, Bünyamin Demir, Mustafa Buğa, Yaşar Erkoç, Ekrem Demirbaş, Cemalettin Uçar, İsmail Gökhan Güven, Emre Toker, Ali Zengin, Sefa Günay, Abdurrahman Özer, Engin Tercalı, Ayhan Yıldız, M.D., Kemal Kılıçoğlu, Kemal Öner, Mehmet Yavuz, Sercan Tuncar, Mustafa Karapınar, Nihat Aykum, Cevat Köseoğlu, Hasan Korkmaz, Zeki Ekşi, Hasan Taşpınar, Metin Ak, Mehmet Adem Uçak, Ramazan Erol, Yunus İnci, Ali Osman İlipınar, İbrahim Çobanoğlu, Ahmet Pir (Tahhan Feras), Numan Çiçek, Kemal Akdeniz, Tuğrul Şahin, Kurtça Mehmet Seven, İsmail Kayar, Muhammed Mustafa Küpeli, Veysel Nemutlu, Arif Marangoz, Mehmet Yılmaz, Cihad Elhamid, Ammar Muhammed Ali, Mehmet Salih Tekşut, Muharrem Çoban, Koray Yurtsever, Osman Akgün, Dursun Doğan, Sadık Aktaş, Hüseyin Kartal, Harun İbişoğlu, Emre Sincar, Erol Gülbahçe, Hakan Arı, Zafer Yıldız, Hikmet Akdeniz, Serhat Şahin, Emre Kocagöz, Hasan İke, Müzbah Cengiz, Selman Külte, Dursun Ercan, Harun Kaya, Hacı Ceylan, Kadir Beser, Nevzat Güneş, Edip Erdoğan, Güner İlhan, Sinan Kaya, Furkan Duman, Mustafa Turan, Samet Çelebi, Yavuz Kahrıman, Muhammet Nur El Ahmet, Ahmet Yıldırım, Cumali Barut, Eyüp Aksoy, Turan Güneri, Hüseyin Asan, Murat Dayanmaz, Hulusi Erkaya, İhsan Göçeri, Hasan Durna, Sait Özdemir, Hasan Ali Gürlemiş, İdris Güneş, Samet Barış Aydın, Murat Şahin, Yasin Adsız ve ismini öğrenemediğimiz bir işçi.