Egeli ekolojistler: DAİŞ’in Palmira'da yaptığını Türkiye Hasankeyf’e yapıyor

İZMİR – Kürt kentlerinde askeri operasyonlar sonucu çıkan orman yangınlarına ve Hasankeyf’teki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle yıkılmasına tepki gösteren Egeli ekolojistler, “DAİŞ’in Palmira'da yaptığını Türkiye Hasankeyf’e yapıyor” dedi.

Türkiye’de artan ekolojik tahribat ve Kürt illerinde çıkarılan orman yangınları ile tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nın inşaatı kapsamında Darphane Kalesi’nin dinamitlerle yıkılmasını Egeli ekolojistler değerlendirdi.

Askeri operasyonlar sonucu bölgedeki ormanlık alanlarda çıkan yangınlara dikkat çeken Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu üyesi Turgut İnel, amacın doğayı talan etmek olduğunu söyledi. En güzel doğal kaynaklar ve yapıların Kürt illerinde olduğunu dile getiren İnel, “Doğal kaynakların en güzel olduğu yerlerde yangınlar çıkmaya başladı. Biz bu yangınlara karşı EGEÇEP ve İzmir Alevi Dernekleri ile basın açıklamaları yaptık. Ancak sesimiz bir yere kadar duyuldu. Şimdi geldiğimiz bu noktada artık birleşme ve alanlarda olma zamanı. Yangın adı altında devletin bu provokasyonları yaptığını düşünüyorum. Bütün herkesin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘HDP'Lİ ASLAN'IN EYEMİNİ DESTEKLİYORUZ’

Hasankeyf’in dinamitlendiğini hatırlatan İnel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan'ın kendisini Hasankeyf kayalarına zincirlemesini "yaşananlar karşısında sabır taşının kırılma noktası" sözleriyle değerlendirdi. Hasankeyf’i dinamitlenin doğayı dinamitlemek anlamına geldiğini ifade eden İnel, “Böyle bir şey olamaz. Bütün bu doğa varlıkları rant için düşünülemez. İnsan, doğa olduğu sürece yaşayacaktır. Maalesef orada yaşayan insanları orada göç ettirme eylemi var. O eylemi sonuna kadar destekliyoruz. Daha önce Hasankeyf'te tarihi yerleri sula altında bıraktılar. Ama maalesef şuan tarihi toprağa gömerek kalkınma adı altında umut ediliyor. DAİŞ’in Palmira'da yaptığını Türkiye Hasankeyf’e yapıyor” dedi.

‘YÜZYILIN İNTİKAMINI ALIYORLAR'

İzmir Çevre Platformu üyesi ekolojist Hüseyin Kızıldağ ise, önümüzdeki günlerde Hasankeyf ile ilgili çalışmalarının olacağını söyledi. Doğayı talan eden bir zihniyetin karşısında adaleti talep edeceklerini ifade eden Kızıldağ, “Hasankeyf’e yönelik yapılan saldırılar kasıtlıdır. Sanki Kürt düşmanları Hasankeyf'i yok ederek Kürtlerden intikam almak istiyorlar. Yüz yılın intikamını doğayı talan ederek almak istiyorlar. Her şey ortada, gücümüzün yettiği kadar mücadele edeceğiz. Mutlaka kazanacağız. Mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.