Balıklıgöl’de altyapı çöktü esnaf iflasın eşiğinde

URFA – Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Urfa’nın Balıklıgöl platosu içinde yer alan çarşıda başlayan alt yapı çalışması, 3 gün önce yaşanan çökme ile birlikte ziyaretleri imkansız kıldı. Esnaf, iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

Urfa’nın Balıklıgöl platosu içerisinde yer alan Şanlıurfa Kültürünü Araştırma Vakfı (ŞURKAV) çarşısında 2 ay önce başlatılan çalışma, çarşı esnafını iflasın eşiğine getirdi. Urfa’nın en çok turist çeken yeri olan platoda geçtiğimiz aylarda alt yapı çalışması başlatıldı. Ancak 3 gün önce çarşıda yapılan çalışmadan kaynaklı çökme meydana geldi ve çalışmalar durdu. Facianın eşiğinden dönülen olayda, esnaf çalışmayı üstlenen ŞURKAV, Urfa Büyükşehir Belediyesi ve müteahhitleri sorumlu tuttu.

ESNAF KİRA ÖDEYEMEYECEK DURUMDA

Vakfın, platonun projesini incelemeden çalışmaya başladığını, çarşıda süren tadilattan çıkan molozların tünelin üzerine yığıldığını, çökmenin bu nedenle gerçekleştiğini ifade eden esnaf, 15 ay sonra bitmesi planlanan tadilat ve alt yapı çalışmasının kendilerine fayda değil, zarar verdiğini belirtti. Çarşı esnaflarından Erhan Karakeçili, dükkan kiralarını ödeyemediklerini, artık yerli turistlerin dahi çarşıyı ziyarete gelmediklerini söyledi. Göçüğün çalışmada yer alan müteahhitlerin ihmalinden kaynaklandığını belirten Karakeçili, “Burada bir tadilat vardı, tadilatla birlikte göçük oluştu. Buraya beton taş yığdılar. Uyardık, ancak uyarımızı dikkate almadılar. Göçük altında kalabilirdik. Tam anlamıyla mağdur olduk, çünkü çarşıya geliş gidişler kapalı” dedi.

‘ÇAY PARAMIZ ÇIKMIYOR’

Gümüş satıcısı Emrah Kalın da, çarşının inşaat alanına döndüğünü, müşterinin gelmediğini söyledi. Çalışmanın başka türlü de yürüyebileceğini dile getiren Kalın, "Dükkan toz içinde kalıyor. Her ay 900 TL kira ödüyoruz. 500 TL elektrik ödüyoruz. Vergi ödüyoruz ama bir şey kazanmıyoruz. Çarşının tanıtımı dahi yapılmıyor. Ama belediye para kazanmak için her türlü işi üstleniyor. Taş değiştirme, şu duvarı kırma olsun hemen üstlenir. Vakıftan tutun da, valilikten, belediyeden şikayetçiyiz. Günlük 10 TL ile eve gidiyoruz. Çay paramız çıkmıyor. 2 ay oldu belediye bir beton dökemedi. Sezon kötü gidiyor. Mallarımız elimizde kalıyor. Gider çok, kazanç yok” diyerek mağduriyetini dile getirdi.

50 yıllık kuyumcu olduğunu söyleyen Yaşar Gülübağ ise, çalışmanın ne kadar süreceği bilgisinin kendilerine verilmediğini, çarşıya herhangi bir girişin olmamasından kaynaklı her gün müşteri kaybettiklerini söyledi.

‘YETKİLİLER SORUMLU DAVRANMIYOR’

Ekonomik krizi hissettiklerini ifade eden başka bir esnaf Ayhan Yeşilyurt ise, çarşıya müşterilerin değil, esnafın bile giremediğini, açılan dükkanların ise toz toprak içinde kaldığını kaydetti. Çarşının turistik bir çarşı olduğunu hatırlatan bir tabelanın dahi olmadığını ifade eden Yeşilyurt, yetkililerin gerekli sorumluluğu göstermemesinden kaynaklı kepenk kapatacak duruma geldiklerini kaydetti.

Kiralarını ödemeyecek duruma gelen çarşı esnafı, Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne kiralarının bir kısmının kendilerinden alınmamasına ilişkin dilekçe verdiklerini, ancak belediyeden ret cevabı aldıklarını belirtti.