Ekonomist Şahinöz: 10 günlük tatil kurtarmaz

ANKARA – Turizmde gerilemesinin sürdüğü hatırlatan ekonomist Ahmet Şahinöz, sektörü canlandırmak için Kurban Bayram tatilinin 10 gün uzatılmasının da işe yaramayacağını söyledi. Şahinöz, “Otel satan satana gidiyor. Ortalık güllük gülistanlık değil" dedi.

Dış politika ve ekonomik kriz, turizmde istenen düzey yakalanamadı. 2017’de büyüme kaydedilse de gelirler azalma söz konusu. Turizmi canlandırma amacıyla Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılsa da, gelir kaybı istenen sonucu yakalamayacağı ifade ediliyor. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ekonomist Ahmet Şahinöz, konuya ilişkin “Bizim Turizm otelleri için küçük bir katkı. Yani değirmene biraz su taşınmış olacak” dedi.

‘TÜRKİYE’DE SANAYİ YÜZDE 80’LERİN ÜZERİNDE OLSAYDI…’

Ülke ekonomisi açısında 10 günlük tatilinin üç günlük eksi çalışma ile eş değer olduğunu hatırlatan Şahinöz, “Eğer Türkiye de sanayi yüzde 80’lerin üzerinde yüzde 90 kapasitelerde çalışmış olsaydı o zaman derdik ki ya bu 10 günlük tatil büyük bir kayıp getirir ülkeye” ifadesinde bulundu. Şahinöz, söz konusu durumdan dolayı, 10 günlük tatilin ülke üretimi açısında önemli kayıp olmadığını söyledi.

‘YERLİ TURİSTLERİN PARA HARCAMA MİKTARLARI AZ’

Bayram tatilinin yerli turistlere tatil olanağı sağladığını belirten Şahinöz, yerli turistlerin para harcama oranlarının ise yabancı turistlere oranla daha az olduğunu anımsattı. Şahinöz ayrıca, Türkiye’de turist sayısının arttığını ancak turizm gelirlerinin azaldığını sözlerine ekledi. Şahinöz, “Çünkü kişi başına harcama miktarı 700 küsur dolarlar dan 600 küsur dolarlara düştü. Bunun sebebi ise turizm acenteleri, oteller, konaklama tesisleri yabancı turistler için çok büyük kampanyalar düzenledi” diye belirtti.

‘ORTALIK GÜLLÜK GÜNEŞLİK DEĞİL’

Şahinöz son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen günlerde turizm ile ilgili saf ettiği “Antalya'da otellerin doluluk oranının yüzde 80'lere ulaştı” sözlerine ilişkin de ifadeler de bulundu. Şahinöz, şöyle devam etti: "Vallah ben öyle bir şey hiç duymadım. Ben turizm acentelerini dinliyorum. Hiç öyle bir doluluk oranında söz etmiyorlar. Yani çok mağdur durumdalar. Otel satan satana gidiyor. Yani Güneyde her tarafta satılık otellere rastlanıyor. Ortalık günlük güneşlik değil. Yani yüzde 80 oranında bir doluluk oranı olsa dahi, gelirler ancak yüzde 60’lar düzeyinde. Turizm gelirlerinde özellikle yabancı turizm gelirlerinde çok büyük bir düşüş var. Örneğin 2015 yılında bin 100 dolar haftalık turizm paketi, 800 dolara indirilmiş durumda. Yani yüzde 25 oranında bir azalma var.”