24 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* İşlerine geri dönme talebi ile açlık grevine giren tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir hafta açlık grevine giren tiyatro sanatçısı Defne Halman, “Böyle dönemlerde susmak geleceğe ihanettir” dedi.

* İzmir’de ameliyat edildikten sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen crohn hastası Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık’a doktorun verdiği diyet listesi uygulanmazken, ilaçları da verilmiyor.

* Afganistan’da savaş ve Taliban'ın baskısından İran'a kaçtı. Daha iyi bir yaşam umuduyla bu kez Türkiye'ye kaçtı. Ancak Ankara'da harada kalan 17 yaşındaki Osman Şerifi, durumunu "Yağmurdan kaçarken doluya tutuldum" diyerek özetliyor.

* Sur’daki yıkıma karşı mektup gönderen Elbistan’daki siyasi tutuklular “Sur aşktır, tarihtir, demokratik bir yaşamdır. Yıkıma dur diyelim” çağrısında bulundu.

* Sur’un Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan Kevser Zengin ömrünün büyük bir bölümünün burada geçirdiğini ve başka bir yerde yaşayamayacağını dile getirdi.

* Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 295'inci haftasında bir araya gelecek. (17.30)

* Ankara'nın Yüksel Caddesi'nde sürdürülen "İşimi geri istiyorum" eylemi 289’uncu gününde devam edecek. (13.30/18.00)

POLİTİKA

* Türkiye ile Almanya arasında boyutlanan krize ilişkin Berlin’deki gelişmeleri aktaran Gazeteci Elmas Topçu, “AKP ve Erdoğan'a yakın cami, dernek ve kuruluşların yakından denetlenmesini isteyen var. Güvenlik politikasını gözden geçirelim diyen de var. Bu kriz seçimle bitmez. Ankara'ya yönelik politika değişeceğe benziyor” dedi.

* Türkiye'de barışın sağlanması için Öcalan'ın devreye girmesi gerektiğini belirten Barış Vakfı Sekreteri Hakan Tahmaz, "En kritik aşamalarda devreye girmiştir. Çözüm sürecinin ilerlemesinde büyük bir emeği olduğunu görüyoruz. Edirne'deki yurttaşın ‘bizi bu süreçten çıkaracak insanın eli neden güçlendirilmiyor’ diye sorması lazım" dedi.

* AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” diyerek Kürt illerinde startını verdiği "değişimi" değerlendiren partinin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, “Yaşanan bir yorgunluk değil, bir çürümedir. Erdoğan kokuyu aldı. Bu yaşanan bir tuzlama harekatıdır ama tuzda koktu. Çürüme devam edecek” dedi.

* Kürt ulusal birliğinin Kürt halkının ortaklaşacağı bir konum olduğunu vurgulayan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, 2013 yılından bu yana yürütülen çalışmaların başarılı olduğunu belirterek, “Kürtler adım adım birliğe gidiyor” dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI

* Tarsus'ta bulunan tarihi Tenekeciler Çarşısı'nda 2 yıldır devam eden restorasyon çalışmaları, esnafı iflasın eşiğine getirdi. Esnaf, kendilerine söz veren MHP'li Tarsus Belediyesi'ni zararlarını karşılanması için göreve çağırdı.

* Kira ve faturalarını ödeyemediği için intihara kalkışan CHP’li Avcılar Belediyesi işçisi Özgür Demir, 3 aydır maaş alamadığını belirterek, "Ben kimseden teselli beklemiyorum sadece hakkım olanı istiyorum" dedi.

EKOLOJİ

* Bakanlık tarafından "A tipi mesire yeri" olarak değiştirilerek yapılaşmaya açılan 100. Yıl Tabiat Parkı'nda bulunan ve aralarında Caretta Caretta'ların da olduğu canlılar yok olmayla karşı karşıya.

KÜLTÜR SANAT

* Hakkari’de yasaklanmayan nadir yaylalardan biri olan Oledirî yaylasında hayvancılık yapan Kêrîser mezrası sakinleri, akrabaları ile bir araya geldikleri Berxbir Şenliğinde koyun ve kuzuları kırptı.